Si të flasim me dikë që është në depresion, sipas ekspertëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Çfarë i thoni dikujt që është në depresion? Shumë shpesh, është gjë e gabuar, deklarojnë ekspertët.

“Njerëzit ende kanë një ide kaq të turbullt se çfarë është sëmundja mendore”, thotë Kathleen Brannon, nga Herndon, Virginia, eksperte për shëndetin.

“Ndonjëherë njerëzit do të thonë: ‘Oh, ju jeni në depresion? Po, unë kam qenë në depresion, dhe ti e kupton vetëm mënyrën se si ata e thonë atë. Jo, nuk është e njëjta gjë, thotë Brannon.

Më poshtë janë disa sugjerime të dobishme se si të sillemi me dikë që vuan nga depresioni.

Menjëherë duhet t’i themi personit se jemi aty me atë, për ta mbështetur. Përherë duhet t’ia vini në dukje se nuk është vetëm, dhe se ju jeni personi i duhut pranë tij.

Por çfarë nuk duhet thënë në prani të një personi që vuan nga depresioni.

Nuk duhet t’ia kujtoni për asnjë moment se ai ka probleme, pasi do vuajë akoma edhe më shumë.

Madje shpesh duhet t’i thoni se jeni shumë i rëndësishëm për të. Jepini herë pas here përqafim, por mos ndieni keqardhje për të.


Të fundit

Arrestohet këngëtari Aleksandër Gjoka, zbulohet arsyeja

Këngëtari i njohur Aleksandër Gjoka është arrestuar nga policia, pasi është kapur duke drejtuar makinën në gjendje të dehur. 62-vjeçari...

Certifikohet kompania e parë për regjistrimin e pagesave pa para në dorë të faturave elektronike që do përdoret nga Bankat dhe Institucionet financiare

Në faqen e Tatimeve është publikuar në datën 14 Maj 2021 certifikimi i BNT Electronics: “Prodhuesi i zgjidhjes software-ike për regjistrimin e pagesave pa...

U kap me 123 mijë paund në fugon, jepet masa e sigurisë për shoferin

Gjykata ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” për Olsi Sefollin, drejtuesin e fugonit që u kap me 123 mijë paund në portin...

Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...

Hapet Kapshtica/ Greqia lejon punëtorët sezonalë, ja kushtet për të kaluar

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë. Stacioni i Policisë Kufitare Kapshticë: Autoritetet e Policisë Greke, në vijim të masave të marra nga qeveria greke mbi...

Lajme të tjera

Web TV