test

Gratë apo burrat, cilët bëjnë gjumë më të mirë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duket se problemet me cilësinë e gjumit kanë më shumë lidhje me gratë se sa me burrat, kjo sipas studimeve që kanë bërë së fundmi ekspertët. Gratë bëjnë gjumë të dobët, kanë probleme me pagjumësinë, ndërsa burrat përjetojnë më shumë apnenë e gjumit, kjo sipas një studimi të botuar në revistën, “Sleep Medicine Reviews”.

Cilësia e gjumit që dallon nga gjinia është një element që është marrë në studim ndër vite, duke përfshirë ritmet cirkadiane. Burrat kanë tendencë të prodhojnë melatoninë më vonë në mbrëmje dhe për këtë arsye ata zgjedhin të rrinë më vonë zgjuar se gratë.

Studimet tregojnë se gratë kanë 1.5 herë më shumë shanse të përjetojnë pagjumësi, për të cilën studiuesit mendojnë se ka lidhje me mundësinë më të lartë të prekjes nga ankthi dhe depresioni te gratë.

“Ka shumë lidhje mes çrregullimeve psikiatrike dhe pagjumësinë,” shpjegon Eric Sklar, drejtor i Programit të Çrregullimeve të Gjumit në Virxhinian Veriore. Gratë, nisur edhe nga angazhimet që kanë në familje, fëmijët, puna apo edhe aktivitete të tjera, kjo bën që të jenë më të “ngujuara” kur vjen puna te mbyllja e ditës dhe rënia në gjumë.

Megjithatë, gratë dalin përpara burrave në disa aspekte të tjera. Ato shpenzojnë më shumë kohë në shtrat duke fjetur, një matje kjo e quajtur efikasiteti i gjumit.

Çrregullimi i gjumit është më i zakonshëm te burrat

Pavarësisht se gratë kanë “flamurin e fitores” në disa aspekte kur vjen puna te problemet e gjumit, burrat janë ata që luftojnë me apnenë. Ky çrregullim i gjumit është tre herë më i zakonshëm te burrat se sa te gratë. Kjo lidhet me madhësinë e qafës thonë studiuesit.

Lexo edhe :  Tani që nuk po martohen më, të rinjtë po blejnë shtëpi me një shok/shoqe

“Burrat priren të kenë qafë më të madhe dhe madhësia e qafës është gjithashtu një faktor rreziku për çrregullimet dhe apnenë e gjumit,” përfundon mjeku Sklar./E.Ç

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV