Covid-19/ Vetëm 10 raste të reja në Shqipëri, asnjë humbje jete

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Asnjë humbje jete nga koronavirusi në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar vetëm 10 raste të reja nga mbi 2 mijë testime të kryera.

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat ditore duke njoftuar se aktualisht po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Shifrat e plota:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Janë kryer 2,224 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 10 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  3 raste në Durrës, 2 raste në Shkodër, Gjirokastër, 1 rast në Tiranë, Berat, Malësi e Madhe.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 16 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,842 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (13 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        10

Të shëruar në 24 orë      16

Lexo edhe :  Shkarkimi i Metës, Balla: Dhuratë e bukur në prag të 30-vjetorit të PS

Të shtruar në spitale      20

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                2,224

Testime totale            756,983

Raste pozitive             132,459

Raste të shëruara        129,842

Raste Aktive                  164

Humbje jete                  2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër       48

Tiranë          39

Berat             20

Elbasan        14

Lezhë           11

Durrës          10

Gjirokastër  7

Korçë           6

Dibër             3

Fier                3

Vlorë              2

Kukës           1


Të fundit

Covid-19/ Vetëm 10 raste të reja në Shqipëri, asnjë humbje jete

Asnjë humbje jete nga koronavirusi në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar vetëm 10 raste të...

Plas sherri mes policit dhe qytetarit/ I riu: Nuk keni ç’më bëni, jam gangster, do ta shikoni çfarë do t’ju bëj sonte

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar ditën e sotme në Tiranë, ku një 26-vjeçar ka goditur një polic. I riu u përplas me policinë...

Anglia e nis mbarë Europianin, Sterling i jep fitoren “Tre Luanëve” ndaj Kroacisë

Ka mjaftuar një gol i Sterling, për të vulosur sfidën e ditës së tretë të EURO 2020. Anglia tregoi se është pretende për të fituar...

Shkon të votojë për kreun e PD/ Edvin Kullurin e ‘përjashtojnë’: Nuk kisha emrin në listën e votuesve

Ish-anëtari i kryesisë së PD-së, Edvin Kulluri në një shënim në rrjetet sociale thotë se nuk kishte emrin në listën e votuesve të Partisë...

Vijon procesi i votimit në PD, pamje nga Dega 13 në Tiranë

Vijon procesi i votimit në Partinë Demokratike. Anëtarët e së djathtës do të zgjedhin midis Fatbardh Kadillit, Edit’h Harxhit, Agron Shehajt ose Lulzim Bashës...

Lajme të tjera

Web TV