Koordinim SHBA-Shqipëri për teknologjinë 5G, firmoset marrëveshja! Rama: Rama: Ftoj vendet e Rajonit të na bashkohen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria shqiptare miratoi 2 vite më parë memorandumin e mirëkuptimit me qeverinë amerikane për sigurinë 4G dhe 5G.

Në vendimin e miratuar nga qeveria shqiptare nuk jepeshin detaje pasi cilësoi si e klasifikuar si “çështje të sigurisë kombëtare”, por me këtë veprim autoritetet shqiptare u radhitën qartësi në krah të SHBA, në përplasjet që aleati ynë kishte me superfuqinë tjetër Kinë.

Kryeministri Edi Rama e cilësoi si një moment shumë të rëndësishëm, marrëveshjen e nënshkruar ditën e sotme me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken për teknologjinë 5 G. Rama ftoi edhe vendet e rajonit që të bëhen pjesë për një korridor të sigurt komunikimi, dhe mos të lejojnë të kompromentohen nga aktorë të tretë.

‘Për mua është moment i rëndësishëm. Kemi ndërmarrë këtë nismë nga ana jonë, duke i kërkuar dhe të tjerëve, vendeve në Rajon, që të bëhen pjesë dhe të gjithë së bashku të bëjmë përpjekje për një korridor të sigurt komunikimi.

Ta vëmë këtë korridor shërbimesh në duart e institucioneve shqiptare dhe të mos lejomë që të komprometohet nga aktorë të tretë. Është krenari për Shqipërinë që të jetë krah jush dhe SHBA-ve, përherë. Faleminderit shumë për këtë dhe shpresoj që së bashku do i bindim miqtë të tjerë në Rajon”, theksoi Rama.


Të fundit

Koordinim SHBA-Shqipëri për teknologjinë 5G, firmoset marrëveshja! Rama: Rama: Ftoj vendet e Rajonit të na bashkohen

Qeveria shqiptare miratoi 2 vite më parë memorandumin e mirëkuptimit me qeverinë amerikane për sigurinë 4G dhe 5G. Në vendimin...

Edhe 35 ditë del në pension/ Mjeku Tritan Kalo prek me mesazhin tij: Shpresoj që…

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka qenë simboli i ccdo shqiptari në betejën kundër koronavirusit. Që nga dalja e kësaj flame botërore ai mbeti...

Pa ‘iu dridhur fare qerpiku’, Genc Pollo filmon votën për kreun e PD në mes të Tiranës! (Video)

Fotografimi apo filmimi i votës për ta shfaqur më pas tek persona të tjerë është një dukuri që ka ndodhur ndër vite në Shqipëri....

Horror/ 35-vjeçari vret 2 fëmijë dhe një person tjetër, izolohet në banesë dhe pas tre orësh…

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një 35-vjeçar ka sulmuar me armë duke lënë dy fëmijë të vdekur dhe një të...

S’gjen emrin te lista e votuesve, anëtari i PD godet me grusht sekretarin organizativ të degës (Video)

Partia Demokratike është duke zhvilluar zgjedhjet për kryetarin e ri të partisë, por shumë anëtarë të kësaj force politike kanë denoncuar se nuk e...

Lajme të tjera

Web TV