Paralajmërimi i FDA për vaksinat Pfizer dhe Moderna, ja arsyeja

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rregullatori i barnave në SHBA ka bërë një paralajmërim në literaturën që shoqëron vaksinat Pfizer dhe Moderna për të treguar rrezikun e rrallë të inflamacionit në zemrër pas përdorimit të tyre.

Raportet e ngjarjeve anësore sugjerojnë rritje të rreziqeve të miokarditit dhe perikarditit, veçanërisht pas dozës së dytë dhe me fillimin e simptomave brenda disa ditësh pas vaksinimit.

Që nga 11 qershori, më shumë se 1,200 raste të miokarditit ose perikarditit janë raportuar në Sistemin e Raportimit të Ngjarjeve të Vaksinave në SHBA nga rreth 300 milion doza vaksinash të administruara, shkruan Reuters.

Rastet duket të jenë veçanërisht më të larta tek meshkujt dhe në javën pas dozës së dytë të vaksinës. CDC identifikoi 309 shtrime në spital nga inflamacioni i zemrës tek personat nën moshën 30 vjeç.

Rregullatorët shëndetësorë në disa vende kanë hetuar raste të miokarditit dhe perikarditit, që gjenden më shpesh tek të rinjtë pas një doze me Pfizer ose Moderna, vaksina që bazohen në teknologjinë mARN./MCN.tv

 


Të fundit

Paralajmërimi i FDA për vaksinat Pfizer dhe Moderna, ja arsyeja

Rregullatori i barnave në SHBA ka bërë një paralajmërim në literaturën që shoqëron vaksinat Pfizer dhe Moderna për të...

Veliaj takon në Palermo homologun Orlando

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj është takuar me kryetarin e Bashkisë së Palermos Leoluca Orlando, gjatë një vizite që po zhvillon në...

Zbulimi i monumentit në Parkun Arkeologjik të Amantias/ Rama turistët mund të shohin një ekzemplar

Zbulimi i varrit monumental në Parkun Arkeologik të Amantias në Ploçe të Vlorës, është padyshim një atraksion më shumë për turistët. Një video të...

Shoqata e Avokatëve Anti Korrupsion bën kallëzim penal për Etleda Çiften

KALLËZIM PENAL KALLËZUES : Shoqata e Avokatëve Anti Korrupsion, (regjistruar me Vendimin me Nr.3635,datë 30.07.2013 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tirane,Adresa: Rruga ‘Ibrahim Rugova” ,...

“Thuajse” – paplotësia e ndjesive tona

Nga mjekësia te poezia, udha poetike e Ailda Mëngjesit Të enjten në mbrëmje në librarinë Tirana Times u zhvillua takimi poetik me poeten Ailda Mëngjesi,...

Lajme të tjera

Web TV