Përmirësohet situata epidemiologjike, Italia heq maskat në ambjentet e jashtëme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Duke nisur nga dita e sotme, Italia ka hequr përdorimin e maskave në ambjentet e jashtme.

Përmirësimi i situatës nga COVID-19 në të gjitha rajonet e Italisë ka bërë që ka bërë që i gjithë vendi të cilësohet si ‘zonë e bardhë’ dhe të ndërmerret një lehtësim i masave anti-COVID.

Në ambjentet e brendshme maska do të jetë e detyrueshme, si në qendra tregtare, dyqane, përfshirë edhe në transportin publik.

Një masë lehtësuese është ndërmarrë edhe për turistët nga Bashkimi Evropian, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Japoni, të cilët nuk do të jetë më e nevojshme të bëjnë karantin, por mjafton një test anti-COVID ose të vërtetojnë që janë vaksinuar.

Dikur një simbol i krizës së koronavirusit në perëndim, imazhet e kamionëve ushtarakë që mbanin arkivole në qytetin verior të Bergamo janë parë në të gjithë botën, por tani Italia të ofron një pamje tjetër. Tashmë ajo është e hapur për të vizituar qytetet historiko-kulturore.

 


Të fundit

Përmirësohet situata epidemiologjike, Italia heq maskat në ambjentet e jashtëme

Duke nisur nga dita e sotme, Italia ka hequr përdorimin e maskave në ambjentet e jashtme. Përmirësimi i situatës nga...

Një person me thikë sulmon kalimtarët, 2 të plagosur

Një tjetër ngjarje e rëndë është regjistruar këtë të hënë në Gjermani, ku protagonist, ishte sërish një person i armatosur me thikë. Sipas Reuters, personi...

Ronaldo dështoi ndaj Belgjikës, por e gjithë vëmendja shkon te partnerja e tij

Portugalia nuk arriti të kalonte pengesën belge në fazën e 1/8 të “Euro 2020”, duke u eliminuar kështu nga gara. Ndonëse kapiteni dhe ylli i...

The Guardian: BM u shiti abuzuesve të të drejtave të njeriut armë me vlerë 17 miliardë paund

Dy të tretat e vendeve të klasifikuara si “jo të lira” për shkak të të dhënave të tyre të tmerrshme mbi të drejtat e...

Ngjarjet e rënda në vend/ Çuçi: Policia nuk ndjek çdo makinë në vend, apo të parandalojë një sherr në 1 të natës

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është duke dhënë një konferencë për mediat, pas ngjarjeve të fundit kriminale dhe vrasjeve në vend. Ai e drejtoi...

Lajme të tjera

Web TV