Britania e Madhe “lufton” obezitetin, takson sheqerin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Britania e Madhe mund të bëhet vendi i parë në botë i cili po i shpallë “luftë” obezitetit, duke taksuar sheqerin dhe kripën!

Ky rekomandim për vendosjen e një takse prej 3 dollarësh për çdo kilogram sheqer dhe 6 dollarësh për çdo kilogram kripë, vjen nga një komision i caktuar nga qeveria e Boris Johnson në kuadër të “luftës” me obezitetin dhe dekurajimit të konsumimit të ushqimeve të pashëndetshme.

Obeziteti  nuk është vetëm çështje e Britanisë së Madhe, por një plagë nga e cila vuajnë të gjitha shoqëritë dhe mbi 2.1 miliardë njerëz ose 30% e popullsisë botërore. Edhe për Shqipërinë tonë të vogël, shifrat e obezitetit janë alarmante!

Për vitin 2021, nga rreth 3 milionë  shqiptarë 21,70% prej tyre mbi 18 vjeç vuajnë nga obeziteti për shkak të kequshqyerjes.

Këto janë tregues, se rekomandimi i Britanisë së Madhe për të vendosur taksë mbi sheqerin dhe kripën është një nismë për t’u duartrokitur dhe mund të merret si shembull nga të gjitha qeveritë e shteteve, përfshi edhe atë shqiptar, pasi obeziteti si pasojë e kequshqyerjes është një rrezik i madh, që nuk kanos vetëm të rriturit por edhe fëmijët e vegjël.

Sipas raportit të hartuar kjo vjen edhe si një nxitje për ndryshimin e fizlozofisë së prodhuesve, në mënyrë që të riformulojnë recetat e produkteve dhe të zvogëlojnë përmbajtjen e kripës dhe sheqerit nëpër “snacks”, siç ka ndodhur me pijet me gaz pas vendosjen së taksës së sheqerit në vitin 2018.

Kryeministri Johnosn ka një pengesë për të kaluar përpara, pasi nisma e tij bie ndesh me interesat e gjigandëve të industrisë britanike dhe botërore.


Të fundit

Britania e Madhe “lufton” obezitetin, takson sheqerin

Britania e Madhe mund të bëhet vendi i parë në botë i cili po i shpallë “luftë” obezitetit, duke...

Nisma “Gati për Shqipërinë”/ Rama bisedë online me të rinjtë: Po bëni diçka të dobishme për vendin

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me të rinj të cilët duan të kontribuojnë në Shqipëri, pjesë e sesionit të...

U sulmua me armë zjarri në mes të Amsterdamit para 9 ditësh, ndërron jetë gazetari investigativ

Peter R. de Vries, një nga reporterët më të njohur të kronikës së zezë në Holandë, ka ndërruar jetë një javë pasi u qëllua...

Katastrofa e përmbytjeve në Gjermani, 42 viktima dhe dhjetëra të tjerë zhdukur (VIDEO)

Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore, duke shkuar në 42 numri i viktimave dhe mbi 90 të zhdukur. Situata më e rënduar...

Gjykata e BE-së lejon kompanitë të ndalojnë vendosjen e mbulesës myslimane në kokë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka marrë vendim që kompanitë mund të ndalojnë vendosjen e mbulesës myslimane në kokë, me kushte të caktuara. Kjo Gjykatë,...

Lajme të tjera

Web TV