Udhëtim pa busull i një mandati të ri opozitar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Plator Nesturi

Vëmendja mediatike mbetet ende tek PD. Pas zgjedhjeve aq të diskutueshme e pa garë konkrete për zgjedhjen e kryetarit të ri, natyrshëm shtohet kërshëria se si do të orientohet PD dhe si do të adaptohet me kushtet e reja kur ka përpara një tjetër mandat opozitar dhe me të njëjtin lider. Si partia më e madhe pas PS dhe që do mbajë peshën e zërit opozitar në parlament nga shtatori e tutje, për çdo kënd, që nga qytetari i thjeshtë kërkon të dijë se cila do të jetë fytyra e PD në vijim. Pasi dhe dilemat që po shfaqen në artikulimet post zgjedhore tregojnë se ndodhet në udhëkryq. Që nga çështja e demokratizimit të brendshëm, hapja apo mbyllja më tej nga zërat kritikë brenda saj, a do të ketë një fytyrë të re të veprimit opozitar apo do të ndjekë rrugën diletante të politikës së ditës dhe mbi të gjitha çështja Berisha. Sidomos kjo e fundit ka hapur një kapitull të ri që vetë lidershipi demokrat nuk di ende si ta trajtojë. Si një çlirim nga barra e pushtetit të Berishës e në këtë mënyrë të krijojë rrugëtim të ri të një partie që ndryshon, apo mbetet i pafuqishëm për t’u shkëputur prej tij dhe nuk ka stof lideri. Në të gjitha këto rrethana zhvillimi ditën e sotme të mbledhjes së Kryesisë Kombëtare ku u miratua metodologjia që do të ndiqet për analizën e zgjedhjeve të 25 prillit në çdo nivel qarku dhe propozimet për rishikim të Statutit të PD-së nga Kuvendi Kombëtar ishte nën lupën e medias. Në mbledhjen në selinë blu, u arrit që të bëhet një analizë e thelluar dhe e hollësishme në nivel Qarku, Dege, për zgjedhjet e 25 prillit. Procesi do të përfundojë më 30 shtator 2021. Nëse nisemi nga informacioni zyrtar duket se ka një lëvizje për të marrë analizën e munguar të zgjedhjeve që Basha, para dhe gjatë fushatës e refuzoi ta bënte. Por kur njoftimi nga Sekretari i Përgjithshëm ishte se rendi i ditës do të marrë në shqyrtim vetëm “masakrën elektorale”, dhe se patronazhistët. Mesa duket veprimi i vetëm që do merret seriozisht do të jetë krijimi i Këshillit të ri Kombëtar që presupozon largimin e Nishanit. Dhe kjo nuk duket shenjë e mirë për një parti që është në opozitë. Në vend të hapjes duket se do të ketë vetëm një rreth të ngushtë me të besuarit e Bashës dhe ku gjithçka do të jetë e qetë si një kënetë.


Të fundit


Horoskopi ditor, 16 korrik 2021

Dashi Ekziston mundësia të zbuloni që një prej të afërmve tuaj është duke folur keq për ju. Kjo do të bëjë që të shqetësoheni gjatë...

Rama jep lajmin: Nisin sot fluturimet drejt Zyrihut e Stambollit nga “Flatrat e Veriut”

Sot kanë nisur fluturimet drejt Zyrihut dhe Stambollit nga aeroporti ndërkombëtar i Kukësit “Flatrat e Veriut”. Këtë lajm e ka bërë të ditur vetë Kryeministri...

Lajme të tjera

Web TV