Përfundon takimi me Vuçiç në Bruksel, Kurti: Vuçiç refuzoi propozimin për marrëveshje

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në deklaratën e tij të parë pas takimit me presidentin serb Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se atij iu refuzua propozimi për një marrëveshje me gjashtë nene, si deklaratë paqeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Kurti tha se çështje e të pagjeturve është çështje nga e kaluara dhe se nuk e kupton Vuçiç dhe deklaratën e tij, ku theksoi se nuk pranoi që togfjalëshi “ballafaqim me të kaluarën” të përfshihet në zotimin për të bërë gjithçka për të pagjeturit.

“Unë sot propozova fillimisht një marrëveshje të shkruar me gjashtë nene si një deklaratë e paqes mes Kosovës dhe Serbisë, e cila u refuzua. U refuzua ende pa u lexuar dhe kjo për mua tregonte mosgatishmërinë për marrëveshje”, tha Kurti.

Ai tha se propozimi i tij në çështjen e zotimit për të pagjeturit u pranua nga shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, por që u refuzua nga presidenti serb.

“Insistuam aty ku shprehet zotimi ynë për të pagjeturit, të futet edhe fjalia “ballafaqimi me të kaluarën”. Kjo u pranua në një mënyrë të zbutur nga Josep Borrell, mirëpo u refuzua nga presidenti i Serbisë”, tha Kurti.

“Unë nuk e kuptoj se pse duhet t’i frikësohemi kaq shumë përballjes me të kaluarën. Ballafaqimi me të kaluarën është i domosdoshëm”, theksoi kryeministri.


Të fundit

“Ramën e mbysin gratë”/ Bledi Mane zbulon ndryshimet në qeverinë e re: Spiropali kryetare kuvendi, largohen Çuçi e Gjonaj

Gazetari i njohur investigativ Bledi Mane ka publikuar në rrjetin e tij social Facebook ndryshimet që pritet të ndodhin...

Aksioni i policisë rrugore/ Arrestohen 10 shoferë dhe pezullohen 41 patenta

Gjatë 24 orëve të fundit 10 drejtues mjetesh kanë rënë në pranga, 6 prej të cilëve për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe...

Krijesa që befason botën! Vetëm 50 centimetra, kjo është lopa më e veçantë në botë (Video)

Në një fermë në Bangladesh, në Azinë Jugore, u shfaq një nga kafshët më të veçanta në kohët e fundit. Vetëm 50 centimetra, 'lopa xhuxhe'...

Përfundon takimi me Vuçiç në Bruksel, Kurti: Vuçiç refuzoi propozimin për marrëveshje

Në deklaratën e tij të parë pas takimit me presidentin serb Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se atij iu refuzua propozimi për një...

Rusia teston me sukses lëshimin e raketës hipersonike, 9 herë më të shpejtë sesa shpejtësia e zërit (Video)

Rusia ka provuar me sukses lëshimin e një rakete hipersonike "Tsirkon". Sipas Ministrisë Ruse të Mbrojtjes, raketa u lëshua nga anija luftarake Admiral Gorshov nga...

Lajme të tjera

Web TV