Kurti për reciprocitetin me Serbinë: Do ta vendosim dhe nuk do të dështoj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Albin Kurti, këtë të hënë në fjalën e tij në kuvend ka folur në lidhje me reciprocitetin mes Kosovës dhe Serbisë.

Kurti në fjalën e tij është shprehur se arsyeja pse reciprociteti nuk është vendosur akoma është ikja nga dështimi, ashtu siç ndodhi njëherë kur u detyruan ta zhbëjnë.

“Qysh në dhjetor 2011 e patëm miratuar rezolutën për reciprocitet të plotë politik, ekonomik dhe tregtar. Këtë princip e kam paraqitur edhe në takimet që kamë pasur në Bruksel. Zëvendësi im i parë Bislimi ka përgatitur një dokument me 11 shkeljet që i bënë Serbia reciprocitetit me Kosovën. Ne edhe faktorëve ndërkombëtar ua kemi treguar këtë gjë. Mirëpo në këto 100 ditë të para kemi pasur drejtor të ri të doganave, dhe na duhet të përgatitemi mirë sepse nuk bënë të dështojmë sërish. Ne jemi të interesuar për zbatim të plotë të tij”, ka thënë Kurti.

Ndër të tjerë kreu i qeverisë së Kosovës ka bërë me dije se ka shtuar se reciprocitetin se kemi për hakmarrje.

Është një parim i shëndosh i marrëdhënieve midis shteteve. Reciprocitetin nuk e kemi për të shtuar barriera por për t’i hequr ato”, u shpreh kryeministri Kurti.

Gjithashtu kryeministri Kurti u është përgjigjur edhe deputetit të PDK-së, Fadil Nura lidhur me reciprocitetin, ku shpjegon se do ta vendosin reciprocitetin por nuk duan të dështojnë.

Ju vini prej një pozicioni politik, të një grupacioni politik, qe ka qene kundër reciprocitetit, ju keni interes te dështoje reciprociteti, prandaj ju dëshironi të vendoset pa u përgatitur. Ne do te përgatitemi, do ta vendosim Reciprocitetin dhe nuk do të dështoj ai, dhe uroj që o ju ta ndërroni qëndrimin si grup paraletrar në përputhje me vullnetin e deputetit Nura, ose deputeti Nura të mos vazhdojë të qëndroj në partinë e gabuar”,është shprehur Kurti.


Të fundit

Kurti për reciprocitetin me Serbinë: Do ta vendosim dhe nuk do të dështoj

Kryeministri Albin Kurti, këtë të hënë në fjalën e tij në kuvend ka folur në lidhje me reciprocitetin mes...

“Rreziku, akoma prezent”/ Peleshi bën bilancin e situatës me zjarret: E vetmja vatër serioze Karaburuni

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka dalë sot në terren, duke u ndalur në bazën e Pashalimanit, nga ku foli lidhur me situatën e...

Greqia regjistron temperatura rekorde, ja sa gradë celsius shënoi termometri

Temperatura rekord në Greqi, në zonat qendrore termometri shkon në 47 gradë, qeveria në gatishmëri. Udhëzim të posaçëm për ata që punojnë në ambientet...

Lot dhe dhimbje dhe trëndafila të bardhë/ Burri i preu fytin me thikë, Anisa Shehu përcillet për në banesën e fundit (Fotot)

31-vjeçarja Anisa Shehu, viktimë e një sulmi makabër nga bashkëshorti i saj, është përcjellë sot për në banesën e fundit. Ceremonia mortore është mbajtur këtë...

Ndërron jetë vajza 4-vjeçare e reperit të njohur

Vajza e reperit të famshëm Fetty Wap, Lauren ka ndërruar jetë në moshën 4-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur nëna e saj, Turquoise përmes...

Lajme të tjera

Web TV