Jashtëtokësorët, historia e vërtetë pas mitit të zonës 51

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në 70 vitet e fundit për ta është folur aq shumë, por në të gjitha rastet informacionet kanë qenë jo të plota. Materiale të filmuara, fotografi të shkrepura, dëshmi gojore, të gjitha flasin për objekte që fluturojnë në mënyrë të çuditshme dhe që sipas logjikës tokësore janë të ndërtuara nga qenie inteligjente jashtëtokësore. Por a kanë mbërritur vërtet alienët në tokë dhe a kanë vendosur kontakte me tokësorët? Kjo është një enigmë e madhe, me të cilën janë marrë shumë konspiracionistë. Ndërkohë një faqe shumë e njohur, “Popular Mechanics”, në një shkrim të gjatë botuar në faqen e saj, na jep një tjetër pamje të Zonës 51, zonë e cila pretendohet se përdoret nga alienët për zbarkimet e tyre…

Nuk ka asnjë alienë në bazën më të famshme ushtarake top-secret të Amerikës, por çfarë  është atje, është po aq interesante.

Për dekada të tëra, baza 51 e Forcave Ajrore të Nevadës ka përfaqësuar syrin e një stuhie konspirative që rrotullohet rreth “provave” se alienët (dhe teknologjia e tyre) ekzistojnë dhe fshihen pas mureve të saj. Librat, shfaqjet televizive, madje edhe “sulmet” masive në internet janë përpjekur të shohin përtej shenjave të saj të rrepta duke paralajmëruar shkelësit.

Ndërsa alienët nuk po marrin vendbanim në këtë kompleks, ajo që po ndodh atje është po aq interesante.

Në mes të shkretëtirës shterpë të Nevadës, ka një rrugë të pashënjuar pluhuri, e cila të çon në portën e përparme të Zonës 51. Ajo mbrohet pak a shumë nga një gardh zinxhirësh të lidhur, një tra dhe tabela që paralajmërojnë rrezik të lartë. Dikush mund të mendojë se baza e lartë sekrete ushtarake shumë e mitizuar e Amerikës duhej të ishte në mbrojtje të sigurt, dhe nuk bën gabim. Ata na shikojnë.

Përtej portës, kamerat shohin çdo kënd. Në majën e largët të kodrës, është një kamionçinë e bardhë, me një xham të lyer, që sheh gjithçka ndodh poshtë. Vendasit thonë se baza njeh çdo breshkë të shkretëtirës dhe lepur që kalon gardhin. Të tjerë pretendojnë se ka sensorë të ngulitur gjatë afrimit të rrugës.

Ajo që ndodh saktësisht brenda Zonës 51, ka çuar në spekulime të egra. Ekzistojnë, natyrisht, konspiracione alienësh se vizitorët e galaktikës kanë hyrë diku brenda. Një nga thashethemet më të gjalla insiston në atë se rrëzimi famëkeq i vitit 1947 Roswell ishte në të vërtetë një aeroplan sovjetik, i pilotuar nga xhuxhët e gjenefikuar dhe mbetjet mbetën mbi bazën e Zonës 51. Disa madje besojnë se qeveria amerikane filmoi Hënën e vitit 1969 duke zbritur në një nga hangarët e bazës.

Për të gjitha mitet dhe legjendat, ajo që është e vërtetë është se, Zona 51 ekziston dhe është ende shumë aktive. Mund të mos ketë alienë apo një film ku zbarkon Hëna brenda atyre rrethimeve, por diçka po ndodh, dhe vetëm disa prej tyre janë të fshehtë për atë që po ndodh më poshtë asaj rruge super të monitoruar në Nevada. “Aspekti i ndaluar i Zonës 51 është ai që i bën njerëzit të duan të dinë se çfarë ekziston”, thotë historiani dhe autori i hapësirës ajrore Peter Merlin, i cili ka studiuar Zonën 51 për më shumë se tre dekada.

“Dhe atje me siguri ka ende shumë gjëra”.

Origjina e një misteri

Fillimet e zonës 51 janë të lidhura drejtpërdrejt me zhvillimin e avionëve të zbulimit U-2. Pas Luftës së Dytë Botërore, Bashkimi Sovjetik uli Perden e Hekurt rreth vetes dhe pjesës tjetër të bllokut Lindor, duke krijuar një mbyllje të afërt të inteligjencës për pjesën tjetër të botës. Kur sovjetikët mbështetën pushtimin e Koresë së Veriut në Korenë e Jugut në qershor 1950, u bë gjithnjë e më e qartë se Kremlini do të zgjeronte në mënyrë agresive ndikimin e tij. Amerika u shqetësua për teknologjinë, qëllimet dhe aftësinë e BRSS-së për të filluar një sulm befasues – vetëm një dekadë kaluar nga sulmi japonez në Pearl Harbour.

Në fillim të viteve ’50, Marina dhe Forcat Ajroret të SHBA-ve dërguan një aeroplan në fluturim të ulët, me misione zbulimi mbi BRSS, por ata ishin në rrezik të vazhdueshëm për t’u rrëzuar. Në nëntor 1954, Presidenti Eisenhower miratoi zhvillimin e fshehtë të një aeroplan zbulimi në lartësi të lartë, të quajtur programi U-2. Një nga urdhrat e parë ishte të gjurmonte një vend të largët, të fshehtë për trajnim dhe testues. Ata e gjetën atë në shkretëtirën jugore të Nevadës, afër një kriporeje të njohur si Groom Lake, e cila dikur kishte qenë bazë armësh ajrore të Luftës së Dytë Botërore për pilotët e Korpusit Ajror të Ushtrisë.

Ngritja e një miti

Testimi U-2 filloi në korrik 1955, dhe raportet e menjëhershme sollën përmbysje në lidhje me pamjet e objektit fluturues të paidentifikuar. Nëse lexoni detajet në një raport të CIA-s të vitit 1992 që u deklasifikua me redaktime në 1998 (dhe më pas u lancua i plotë në 2013), është e lehtë të kuptoni se përse.

Shumë nga këto vëzhgime u panë nga pilotët e linjës ajrore komerciale, të cilët nuk kishin parë kurrë një aeroplan të fluturonte në lartësi kaq të larta si U-2. Ndërsa avionët e sotëm mund të shkojnë deri në 45,000 metra, në mesin e viteve 1950 linjat ajrore fluturonin në lartësi midis 10,000 dhe 20,000 metra. Avionët e njohur ushtarakë mund të arrinin në 40,000 metra, dhe disa besuan se fluturimi i drejtuar nuk mund të shkonte më lart se kaq. U-2, duke fluturuar në lartësi mbi 60,000 metra, do të dukej krejtësisht alien.

Forcat Ajrore Amerikane

Natyrisht, zyrtarët e Forcave Ajrore Amerikane e dinin se shumica e këtyre pamjeve të pashpjegueshme ishin teste U-2, por atyre nuk u lejohej t’i zbulonin këto detaje në publik. Kështu që, “fenomenet natyrore” ose “hulumtimi i motit në lartësi të lartë” u bënë sqarime për shikimet e UFO-ve, përfshirë këtu vitin 1960 kur Gary Powers i avionit ‘U-2 u rrëzua mbi Rusinë.

Ajo që është gjithashtu interesante në lidhje me raportin më të fundit të vitit 2013, është ai që konfirmon ekzistencën e Zonës 51. Ndërsa versioni i vitit 1998 ka redaktime domethënëse kur referon emrin dhe vendndodhjen e sitit të provave U-2, versioni gati i paredaktuar nga 2013, i cili zbulon shumë më tepër, duke përfshirë referenca të shumta në Zonën 51, Groom Lake, madje dhe një hartë të zonës.

Lexo edhe :  E FUNDIT/ Bordi ndryshon çmimin e karburanteve, ulet sërish nafta dhe benzina
Zona 51 e marë nga Google

“Kjo është Teknologjia e Tokës”

Operacionet U-2 u ndalën në fund të viteve 1950, por aeroplanët e tjerë top-secret ushtarakë vazhduan provat në Zonën 51. Me kalimin e viteve, aeroplanët A-12 dhe aeroplanët e shumtë të fshehtë si Bird of Prey, F-117A, dhe TACIT BLUE janë zhvilluar dhe testuar të gjithë në shkretëtirën e Nevadës. Më shumë dokumente të deklasifikuara zbulojnë rolin e Zonës 51 në “Project Have Doughnut”, një përpjekje e viteve 1970 për të studiuar MiG-ët sovjetikë marrë fshehurazi.

“Kjo është teknologjia e Tokës.  Ju keni njerëz që pretendojnë se janë jashtëtokësorë, kur është veçse një aftësi e vjetër dhe e mirë amerikane”.

“Ata i fluturuan ata [mbi Zonën 51] .. dhe i vunë në lojë luftëtarët tanë kundër tyre për të zhvilluar taktika,” thotë Merlin. “Ata mësuan se ju nuk mund ta ktheni, por mund ta tejkaloni atë. Dhe akoma vazhdon edhe sot… Tani, në vend që të shohësh MiG-17 dhe 21, ka MiG-29 dhe SU-27”.

Fluturimet vazhdojnë. Në Shtator 2017, një Kolonel i Forcave Ajrore u vra nën rrethana misterioze kur avioni i tij u rrëzua në Nevada dhe Pentagoni nuk e identifikoi menjëherë aeroplanin. Dukej se ai ishte më shumë si një avion fluturues i huaj, marrë nga Shtetet e Bashkuara.

Image result for operacionet zona 51"

Çfarë mendoni se po ndodh brenda Zonës 51?

Pavarësisht kësaj, komplotet e huaja fituan terren në vitin 1989 kur Bob Lazar pohoi gjatë një intervistë për lajmet lokale të Las Vegasit se kishte parë alienë dhe se kishte ndihmuar anijen e tyre në aspektin inxhenierik, teksa punonte në bazë. Shumë e shpërfillën këtë shpjegim duke e konsideruar si trillim, madje disa u fyen me nocionin, përfshirë Merlin, i cili ka shpenzuar vite duke biseduar me ish-inxhinierët dhe punonjësit e Zonës 51, të zemëruar nga e gjitha kjo bujë për E.T.

“Disa madje janë të çmendur, sepse kanë punuar mbi këto gjëra dhe ndërtuan këta aeroplanë të mahnitshëm,” thotë Merlin. “Kjo është teknologjia e Tokës. Keni folur njerëz që pretendojnë se janë jashtëtokësorë kur në të vërtetë është teknikë e vjetër amerikane.”

Image result for alien area 51"

E vërteta është jashtë

Sot, Zona 51 vazhdon të jetë shumë në përdorim. Sipas Google Earth, ndërtimet e reja dhe zgjerimet po ndodhin vazhdimisht. Në shumicën e mëngjeseve, vizitorët syshqiponjë mund të dallojnë drita të çuditshme në qiell duke lëvizur lart-poshtë. Jo, nuk është një UFO. Në të vërtetë është linja sekrete ajrore e udhëtarëve me kontratë gjysmë të fshehtë, të cilët përdorin shenjën thirrëse “Janet”, e cila  transporton punëtorët nga Aeroporti McCarran i Las Vegasit në bazë.

Sa për ato që po ndodhin këto ditë në bazën ushtarake më sekrete të Amerikës, shumë pak e dinë me siguri. Merlin ka disa supozime të arsmuara, përfshirë teknologjinë e përmirësuar, armët e përparuara, sistemet elektronike pushtuese dhe, veçanërisht, mjetet ajrore pa pilot. Chris Pocock, i njohur për U-2,  historian dhe autor i disa librave në lidhje me çështjen, tha për Popular Mechanics se mendon se, avionët e klasifikuar, format më ekzotike të radio-komunikimit, armët energjike dhe lazerat aktualisht janë duke u zhvilluar në bazë.

Ndërsa dijenia rreth Zonës 51 mund të jetë asgjë më shumë se një trillim imagjinar, kjo nuk do t’i ndalojë njerëzit të gënjejnë përtej atyre gardheve prej zinxhiri. “Në nivelin më themelor, në çdo kohë ka diçka sekrete ose të ndaluar, është natyra njerëzore,” thotë Merlin. “Ju dëshironi të zbuloni se çfarë është”.

Image result for alien area 51"

Si ta zbuloni Zonën 51

Fakt apo trillim, alienët janë një tërheqje e madhe turizmi. Në vitin 1996, shteti i Nevadës u riemërua Rruga 375 si “Highway Extraterrestrial”, dhe destinacione të tilla si Qendra Kërkimore Alien dhe Little A’Le’Inn (në qytetin Rachel me një popullsi rreth 54).

Në perëndim të zonës 51 ekziston Alia Cathouse, e cila reklamohet si bordelloja e vetme me temë alienët në botë. Geocaching tërheq gjithashtu vizitorë këtu, pasi autostrada konsiderohet një “mega-provë” me mbi 2,000 geocaches të fshehura në zonë.

Pastaj ekziston baza aktuale. Ndërsa futesh brenda, nuk është si në bixhoz për shumicën, civilët kuriozë, në të vërtetë mund të ngasin portat e përparme dhe të pasme. Vendasit do t’ju drejtojnë, dhe faqja e internetit Dreamland Resort është një burim i shkëlqyeshëm plot harta, udhëzime drejtimi dhe llogari të dorës së parë.

Sidoqoftë, duhet të keni kujdes kur planifikoni një udhëtim në Zonën 51. Mbi të gjitha, është shkretëtirë, kështu që merrni me vetë shumë ujë, ushqime të shpejta dhe merrni pajisjet e duhura të motit, për ditët e nxehta dhe netët e ftohta. Shërbimi telefonik dhe GPS ndoshta nuk do të funksionojnë, kështu që keni printime dhe harta aktuale. Stacionet e gazit janë të pakta dhe shumë larg, kështu që mbani karburant rezervë dhe goma.

Gjithashtu, mbani mend që qeveria nuk dëshiron që ju të shfaqeni në Zonën 51. Të dy, Merlin dhe Pocock konfirmuan se ato janë të vëzhguara nga afër ose madje mund të frikësoheni nga rojet dhe siguria (përfshirë një fluturim F-16). Mos bëni shkelje në asnjë rrethanë, sepse arrestime dhe gjoba të rënda ju presin.

Burimi: popularmechanics.com/military

Të fundit

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë...

Befason Maestro, ia thotë në sy Kristit: A vetëm një palë rroba ka babai yt

Mbrëmë, një nga banorët me të pëlqyer të shtëpisë së Big Brother Vip Albania u vu para një zgjedhje, ai kishte për detyrë që...

I ftohti ekstrem mbërthen Shqipërinë, ja çfarë do ndodhë me temperaturat në orët në vijim

Prej 24 orësh Shqipëria është përfshirë nga i ftohti polar, ku temperaturat anë zbritur disa grad nën zero. Ndërkohë që edhe në orët në vijim...

Përfshihet nga flakët kodra pranë vendit të shenjtë në Vlorë

Kodra e Kuzum Babasë në Vlorë është përfshirë nga flakët, ndërkohë që dyshimet e para janë se zjarri është vënë qëllimisht nga banorë të...

Lajme të tjera

Web TV