Vlerat ushqyese të farave chia

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Farat Chia janë fara të vogla të zeza nga bima Salvia hispanica, e cila ka lidhje me mentën. Farat Chia kanë një ushqim të rëndësishëm për Aztekët dhe Majat në të shkuarën. Ata i çmonin ato për aftësinë e tyre për të siguruar energji të qëndrueshme. Në të vërtetë, “chia” është fjala e lashtë Maane për “forcën”.

Pavarësisht historisë së tyre të lashtë si një lëndë dietike, farërat chia u njohën si një superushqim moderne vetëm kohët e fundit. Në vitet e fundit, ato kanë shpërthyer në popullaritet dhe tani konsumohen nga njerëz të ndërgjegjshëm për shëndetin në të gjithë botën.

Një  lugë gjelle, 28 gram fara chia përmbajnë, fibra: 11 gram, proteina: 4 gram, yndyrëra: 9 gram (5 prej të cilave janë omega-3s), kalcium: 18% e RDI, mangan: 30% e RDI, magnez: 30% e RDI, fosfori 27% e RDI.

Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të lartë zinku, vitaminë B3 (niacin), kalium, vitaminë B1 (tiaminë) dhe vitaminë B2.

Në këtë postim do t’ju paraqesim përfitimet shëndetësore të farave chia:

Ju ndihmojnë të humbni peshë

Janë të pasura me acide yndyrore Omega-3

Ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe infraktit në zemër

Përmirësojnë shëndetin e kockave

Janë ideale për diabetikët sepse ulin nivelin e sheqerit në gjak

Zvogëlojnë dhe parandalojnë çdo lloj inflamacioni

Janë ta pasura me antioksidantë dhe luftojnë radikalet e lira

Janë të pasura me proteina dhe ideale për personat që merren me aktivitet fizik.


Të fundit

Vlerat ushqyese të farave chia

Farat Chia janë fara të vogla të zeza nga bima Salvia hispanica, e cila ka lidhje me mentën. Farat...

Përfshihet nga flakët shtëpia në Tiranë, zbardhen detajet e para

Një banesë është përfshirë nga flakët në zonën e Shkozës në Tiranë. Policia njofton se ka raportime vetëm për dëme materiale, ndërkohë shërbimet e zjarrfikëses...

“Shokon” prokurori 38-vjeçar, del nudo në rrugët e qytetit (Foto)

Një prokuror në Poloni është vendosur në telashe, pasi imazhe të tij nudo janë bërë virale në rrjet. 38-vjeçari është fotografuar në rrugët e qytetit...

Aksidentoi për vdekje të moshuarin në Sukth, arrestohet drejtuesi i mjetit

Arrestohet Andrea Liko, shoferi që një ditë më parë shkaktoi aksidentin për vdekje në Sukth të Durrësit. Andrea Liko, 60 vjeç, nga Lushnja përplasi për vdekje...

Bllokohen ilaçe kontrabandë në Portin e Durrësit, ja me sa mijëra euro u kap “mat” 53-vjeçari

Policia Kufitare e Durrësit, ka goditur një rast të kontrabandës me medikamente mjekësore dhe mosdeklarim të të hollave në kufi. Shërbimet e policisë kufitare...

Lajme të tjera

Web TV