Kapet me rreth 1200 bimë kanabisi, arrestohet i riu shqiptar në Spanjë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një i ri 24-vjeçar është arrestuar për rritjen e rreth 1.200 bimëve në një fermë në Jarandilla de la Vera. Garda Civile ka çmontuar plantacionin dhe ka akuzuar të riun për krimin e bërë. Autoriteti gjyqësor ka dekretuar tërheqjen e pasaportës për këtë shtetas, me origjinë shqiptare, si dhe detyrimin për t’u paraqitur para gjykatës në datat 1 dhe 15 të çdo muaji.

Pasi u zbulua se plantacioni i kanabisit nuk ishte i deklaruar, më 9 shtator u çmontua. Kultivimi i bimëve ishte i shpërndarë dhe bimët ishin në lartësi të ndryshme, në tre tarraca ishte vendosur një kanavacë të gjelbër në secilën prej tyre në mënyrë që të vështirësohet shikimi i tyre nga jashtë.

Për kultivimin dhe për prodhimin më optimal, plantacioni kishte një sistem të ujitjes të përbërë nga tuba të ndryshëm të shtrirë dhe që ishin të lidhur me rezervuarët e ndryshëm të ujit që kishte ferma.

Pas çmontimit të plantacionit, gjithsej 1,117 bimë marihuanë u prenë në një gjendje të përparuar të lulëzimit dhe që pasi u peshuan, dhanë një peshë bruto afër një ton.


Të fundit

Kapet me rreth 1200 bimë kanabisi, arrestohet i riu shqiptar në Spanjë

Një i ri 24-vjeçar është arrestuar për rritjen e rreth 1.200 bimëve në një fermë në Jarandilla de la...

Merkel largohet nga Shqipëria, Rama e përcjell në aeroport: Shpresoj të na vizitosh

Kryeministri Edi Rama ka përcjellë kancelaren gjermane Angela Merkel në aeroportin e Rinasit, ku edhe ka shkëmbyer një bisedë të shkurtër me të. Merkel duke...

Gjiknuri zbret në terren pas largimit të Ballës, Nikolla ia kalon stafetën Klosit në Lezhë

Partia Socialiste ka nisur sot turin e takimeve prezantuese të Drejtuesve Politik të Qarqeve, pas vendimit të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste. Pas largimit të...

E pazakontë/ Uji merr ngjyrën e gjakut në vendin që përmendet në Bibël (Foto)

Një fenomen i frikshëm ka ndodhur gjatë ditës së sotme pranë Detit të Vdekur, në rajonin biblik të Moab, ose ndryshe Jordania e sotme....

Aksident në Durrës/ Makina përplas motorin, plagoset 36-vjeçari

Një 36-vjeçar ka mbetur i plagosur si pasojë e një aksidenti në qytetin e Durrësit. Bëhet me dije se automjeti i drejtuar nga shtetasi me...

Lajme të tjera

Web TV