Rritja e inflacionit, Adrian Civici: Sinjal i rigjallërimit të konsumit pas pandemisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Muaji gusht shënoi nivelin më të lartë të inflacionit që nga 2017, 2.4% duke konfirmuar faktin se thuajse të gjitha produktet dhe shërbimet janë shtrenjtuar.
Për ekspertët tashmë jemi në një fazë të re, atë të rigjallërimit të konsumit e të rritje së çmimeve, por edhe normave të interesit, të cilat për vite me radhe ishin nën mesataret e tyre.

“Inflacioni është i lidhur me fuqinë blerëse dhe natyrisht disa politika sociale të qeverisë mund ti anullojë apo ti zbehë siç janë rritja e pagave dhe pensioneve, por duhet parë edhe si një sinjal i rigjallërimit të ekonomisë dhe rimëkëmbjes së ekonomisë, pas një periudhe anemie”, komenton eksperti i ekonomisë, Adrian Civici.

Civici jep dy shkaqe pse inflacioni po rritet. “Natyrisht gjatë pandemisë u shtua masa monetare në qarkullim për të përballuar efektet negative dhe ky fakt jep ndikim në rritjen e inflacionit, por nga ana tjetër inflacioni kushtëzohet edhe nga rritja e kostove, fakt ky i cili konfirmohet për shumë produkte në disa sektorë të ekonomisë. Për shumë qytetarë rritja e inflacioni mund të shihet si një fenomen kalimtar, por për shumë familje në nevojë ai cënon mbijetesën e tyre. Duke parë që ndikimin kryesorë në inflacion e kanë dhënë shtrenjtimi I produkteve bazë ushqimore, ky është një fenomen, që do të ketë efekte afatmesme dhe afatgjatë”, shpjegon Civivi.

Situata në tregjet ndërkombëtare mbetet e paqartë, por parashkrimet e bankës së Shqipërisë janë se në 2022 do të kemi një stabilizim të çmimeve në tregje.


Të fundit

“Më kanë grabitur”/ I riu në Tiranë mashtron policinë, i thotë se e kanë kërcënuar me armë, ja si qëndron e vërteta

Policia e Tiranës ka proceduar penalisht 2 të rinjtë, Ramazan Shahini, 31 vjeç dhe Maljon Hoxhaj 33 vjeç, të...

Rritja e inflacionit, Adrian Civici: Sinjal i rigjallërimit të konsumit pas pandemisë

Muaji gusht shënoi nivelin më të lartë të inflacionit që nga 2017, 2.4% duke konfirmuar faktin se thuajse të gjitha produktet dhe shërbimet janë...

Ministrja Kushi: E nderuar për të kontribuar në rritjen e cilësisë së arsimit dhe zhvillimin e sportit

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi ka postuar disa momente nga ceremonia e betimit në Presidencë. Ajo theksoi se ndihet e motivuar dhe...

Policia ndalon ”Range Rover”-in në Lezhë, arrestohet 41-vjeçari me pistoletë me 7 fishekë

Një 41-vjeçar me iniciale A.M. është arrestuar nga policia pasi në automjetin Range Rover ku po udhëtonte si pasagjer, gjatë një kontrolli në rreth-rrotullimin...

Zhdukja misterioze e 22-vjeçares amerikane, humb edhe i fejuari

Pas zhdukjes misterioze të 22-vjeçares amerikane, tashmë ka humbur dhe i fejuari saj 23-vjeçar Brian. Gabriela Petito, 22 vjeç, u largua nga Nju Jorku...

Lajme të tjera

Web TV