Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

Covid-19 me variantet e reja të tij dhe gripi stinor pritet të përhapen me shpejtësi përgjatë vjeshtës dhe dimrit.

Për t’u mbrojtur ekspertët fillimisht sugjerojnë forcimin e imunitetit nëpërmjet jetesës së shëndetshme nëpërmjet ushqimeve.

Nisni që me mëngjesin duke shtuar në të gjithë ushqimet e shëndetshme që ju duhen.

Në veçanti një për të cilin do të flasim edhe në këtë artikull nga AgroWeb.org

Çfarë të hani në mëngjes?

Edhe pse konsumi i një ushqimi çdo ditë nuk do të thotë domosdoshmërisht më shumë shëndet, në rastin e avokadove kjo është e vërtetë.

Avokadot janë një paketë e vërtetë vlerash pais përmbajnë shumë antioksidantë, vitaminë B dhe C që kanë veti antiinflamatore dhe mbrojnë sistemin imunitar.

Këto janë pikërisht ushqyesit që i duhen trupit për t’u mbrojtur ndaj Covid-19 dhe infeksioneve të tjera virale.

Ndër të tjera avokadot përmbajnë edhe shumë yndyrna të shëndetshme që cilat rrisin thithjen e vitaminës D e cila ndihmon trurin, zemrën, trurin dhe metabolizmin.

Prandaj nëse po kërkoni një vakt të shëndetshëm për të nisur mëngjesin, zgjedhi avokadot.

Shoqërojini ato me pak bukë, me vezë apo përime të tjera sipas dëshirës tuaj.

E rëndësishme është që ato të jenë pjesë e regjimit tuaj të përditshëm./agroweb

 

Të fundit

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e...

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e djeshme. Sot është parashikuar që Presidenti...

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në një plazh të Heraklionit kur...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV