Ja cili është shteti i parë evropian që do të lejojë kanabisin në ambiente jo publike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të rriturit në Luksenburg mund të rrisin deri në katër bimë kanabisi në shtëpitë dhe kopshtet e tyre, duke u bërë kështu shteti i parë në Evropë që lejon prodhimin dhe konsumimin e drogës.

Qeveria e Luksemburgut ka vendosur që të lejojë të rriturit të rrisin deri në katër bimë kanabisi në shtëpitë dhe kopshtet e tyre, duke u bërë kështu shteti i parë në Evropë që lejon prodhimin dhe konsumimin e drogës.

Njoftimi i të premtes nga qeveria e Luksemburgut u tha se do të sjellë ndryshime thelbësore në qasjen e vendit ndaj përdorimit dhe kultivimit rekreativ të kanabisit në dritën e dështimit të ndalimit për të penguar përdorimin.

Sipas legjislacionit, njerëzit e moshës 18 vjeç e lart do të jenë në gjendje të kultivojnë ligjërisht deri në katër bimë kanabisi për familje për përdorim personal.

Megjithatë, sipas një zbutjeje të ligjit, konsumimi dhe transportimi i një sasie deri në 3 gram nuk do të konsiderohet më vepër penale, por e klasifikuar si kundërvajtje.

 

 

Gjobat do të reduktohen deri në 25 euro për posedim nën 3 gram, nga 251 euro në 2500 euro sot. “Mbi tre gram, asgjë nuk ndryshon, ju do të konsideroheni një tregtar,” tha Tamson. “Asgjë nuk ndryshon për shoferët e makinave: ka ende zero tolerancë.”


Të fundit

Kosova shpall non grata dy zyrtarë rusë/ Osmani: Ndikim malinj i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se janë shpallur non grata dy zyrtarë rusë. Me një postim...

Ja cili është shteti i parë evropian që do të lejojë kanabisin në ambiente jo publike

Të rriturit në Luksenburg mund të rrisin deri në katër bimë kanabisi në shtëpitë dhe kopshtet e tyre, duke u bërë kështu shteti i...

Yuri Kim takon Gjonajn dhe Tabakun: SHBA mbështet rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

Ambasadorja amerikane Yuri Kim takoi këtë të premte drejtueset Komisionit Parlamentar për Integrimin Europian, Jorida Tanakun dhe Etilda Gjonaj. Kim theksoi se Shtetet e Bashkuara...

Hidhet nga kati i tretë i pallatit, humb jetën i moshuari në Fier

Një ngjarje e rëndë është shënuar mesditën e sotme në lagjen ‘Kastriot’ të Fierit. Sipas njoftimit të bërë nga policia mësohet se është vetëhedhur nga...

Grupi legjendar “Abba” publikon këngën e re pas 40 vitesh

Grupi legjendar suedez ABBA ka publikuar këngën e tretë nga albumi i tyre i shumëpritur “Voyage”. Dalja e “Just A Notion” ishte i disponueshëm në...

Lajme të tjera

Web TV