Çamçakëzi anti-covid/ Zvogëlon sasinë e virusin në pështymë dhe ndihmon në kufizimin e transmetimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndërsa jemi në kulmin e një vale të re të pandemisë, studiuesit mundohen të gjënë gjithnjë mënyra të reja për të parandaluar virusin e COVID-19 dhe format e tij më të rëndë. Këtë herë kanë ardhur me një “shpikje” të re, një çamçakëz!

Çamçakëzi eksperimental përmban një proteinë që “vë në kurth” grimcat e koronavirusit dhe mund të zvogëlojë sasinë e virusit në pështymë dhe kështu të ndihmojë në kufizimin e transmetimit, veçanërisht kur një person flet ose kollitet.

Çamçakëzi përmban kopje të proteinës ACE2 që gjendet në sipërfaqet e qelizave, të cilat virusi i përdor si një “portë” për të depërtuar në qeliza dhe për t’i infektuar ato.

Studiuesit të Universitetit të Pensilvanisë,  shpjeguan se nga eksperimentet e bëra, rezultoi se mostra e pështymës dhe tamponi i personave të infektuat, grimcat e virusit u lidhën me “receptorët” ACE2 në çamçakëz.

Studiuesit thanë se përdorimi i çamçakëzit për të reduktuar ngarkesat virale në pështymë mund të shtojë përfitimin e vaksinave dhe do të ishte veçanërisht i dobishëm në vendet ku vaksinat nuk janë ende të disponueshme ose të përballueshme.

Megjithëse çamçakëzi nuk është i disponueshëm për përdorim, ai mund të jetë një hap premtues për të ardhmen.

Bota po përjeton sërish një valë të re të COVID-19 dhe kjo për shkak të shfaqjes së variantit delta, i cili ka rezultuar më i rrezikshmi dhe agresivi. Ndërsa rastet e infektimeve dhe viktimave nëpër botë po rriten vazhdimisht, qeveritë e vendeve po marrin masa të reja shtrënguese për të mbajtur situatën nën kontroll.


Të fundit

Çamçakëzi anti-covid/ Zvogëlon sasinë e virusin në pështymë dhe ndihmon në kufizimin e transmetimit

Ndërsa jemi në kulmin e një vale të re të pandemisë, studiuesit mundohen të gjënë gjithnjë mënyra të reja...

Kontratat, APP: Plani i zbatimit të nënshkruhet brenda 7 ditësh, autoritetet të parashikojnë risqet

Agjencia e Prokurimit Publik u ka kërkuar autoriteteve kontraktore që të jenë korrekte në mënyrën sesi bëjnë ndjekjen e zbatimit të një kontrate kur...

“Krimi i organizuar dhe korrupsioni dëmtojnë shtetin ligjor”, ambasadorja Kim: Ky është vetëm fillimi!

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se mënyra e vetme për të luftuar krimin është pavarësia e institucioneve. Gjatë fjalës së saj Kim theksoi...

Prejardhja e njeriut, Çarls Darvin publikon: Mbi origjinën e specieve

24 nëntor 1859 Më 24 nëntor 1859 pa dritën e botimit një prej kryeveprave të mendimit iluminist. Botohet libri “Mbi Origjinën e Specieve”. Ai është...

Çuçi takim me donatorët: Buxheti i vitit 2022 për Ministrinë e Brendshme do të jetë 4% më i lartë, 80 % do të shkojë...

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka zhvilluar një takim konsultativ me donatorët. Në një konferencë të zhvilluar online, Çuçi theksoi se vëmendje të veçantë do...

Lajme të tjera

Web TV