Rruga e Arbrit dhe ura më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Balluku: Mjetet të ecin me kujdes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ditën e hënë do të hapet provizorisht Rruga e Arbrit, ndërsa punimet vazhdojnë dhe parashikohet që përfundimisht të mbyllen në pranverë të vitit tjetër.

Dy ditë përpara hapjes së rrugës së Arbrit, ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, e shoqëruar nga drejtori i ARRSH-së,  dhe drejtori i Policisë Rrugore Altin Qato ju bëri thirrje drejtuesve të mjeteve të ecin me kujdes pasi rruga ende është një kantier ku po ndërtohet.

Balluku tha se rruga po hapet për të lehtësuar kalimin në dimër, dhe theksoi se baypass-i 8.8 kilometra i ndërtuar në tunelin e Murrizit do të mbyllet në rast se ka reshje dëbore.

Ky baypass sipas Ballukut është provizor dhe do jetë i hapur deri sa të përfundoj tuneli i Murrizit.

Rruga kalon në gjashtë tunele, pesë prej të cilëve janë ndërtuar, ndërsa pritet të përfundojë tuneli i Murrizit. Rruga e Arbrit ka edhe dy ura, mes të cilave dhe ura e Vashës e cila është më e larta në Ballkan 250 metra e gjatë dhe 158 metra e lartë.

Rruga e Arbrit jo vetëm shkurton distancën e udhëtimit, por do jetë një arterie e zhvillimit ekonomik dhe të turizmit.


Të fundit

Kavajë/ Asfiksohen nga gazi burrë e grua, çifti ka humbur jetën një ditë më parë në banesën e tyre

Një burrë dhe grua kanë humbur jetën pasi janë asfiksuar nga gazi ne Kavaje. Policia bën me dije se...

Rruga e Arbrit dhe ura më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Balluku: Mjetet të ecin me kujdes

Ditën e hënë do të hapet provizorisht Rruga e Arbrit, ndërsa punimet vazhdojnë dhe parashikohet që përfundimisht të mbyllen në pranverë të vitit tjetër. Dy...

Kuvend të PD më 11 dhjetor? Gazmend Bardhi i prerë: Sali Berisha nuk është pronar i partisë! PD vepron mbi bazën e institucioneve

I ftuar në studion e emisionit ‘Kjo Javë’, sekretari i përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi komentoi zhvillimet në këtë forcë politike, si edhe ‘Foltoren’...

Berisha, një aksident nga i cili shpëtuan edhe ata që nuk ishin në makinë

Nga Lorenc Vangjeli Ndodh ndonjëherë që ka më shumë rëndësi si tregohet një ngjarje sesa si ka ndodhur vetë ngjarja.  Rreth 30 vjet më parë,...

Berisha, përsëri patericë e Bashës

Nga Blendi Kajsiu Nuk ka dyshim që deri dje Berisha ishte paterica  kryesore e Bashës. Pa mbështetjen e doktorit ai as nuk do ish zgjedhur...

Lajme të tjera

Web TV