OBSH: Omicron nuk është fundi i pandemisë, virusi ka ‘fuqi’ të shndërrohet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se Omicron nuk do të jetë varianti i fundit i COVID-19, pasi “virusi” ka fuqinë të shndërrohet gjatë gjithë kohës.

“Ne dëgjojmë gjithë kohës njerëz që dalin dhe thonë se Omicron është varianti i fundit. Por kjo nuk është e vërtet, virusi po qarkullon në një mënyrë shumë intensive në të gjithë botën. “tha Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH.

Numri i infektimeve të reja është rritur me 20% gjatë javës së kaluar tha Van Kerkhove, ndërsa shtoi se numri total i rasteve të reja është akoma më i lartë.

Ajo sqaroi se pavarësisht se Omicron është konsideruar si varianti më i lehtë për t’u kaluar, nëse je i pavaksinuar, me sëmundje bashkëshoqëruese dhe në moshë të madhe ky variant mund të të godasë edhe fatalisht.

“Ajo që na ka mësuar praktika është se njerëzit me sëmundje të rënda bashkëshoqëruese, në moshë të madhe dhe të pavaksinuar mund të përjetojnë forma shumë të rënda të COVID-19 pas infektimit të Omicron”, tha Kerkhove.

Omicron është varianti më i përhapur i koronavirusit aktualisht në botë.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV