“Nuk fshihemi pas vetos së Bullgarisë”, Balla: Kemi përmbushur të gjithë paketën e ‘Manival’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Taulant Balla, në rolin e nënkryetarit të Këshillit të Integrimit Europian ka falënderuar publikisht opozitën në lidhje me vullnetin për bashkëpunim sa i takon çështjes së integrimit të vendit në BE.

Gjatë fjalës së tij në Këshillin Kombëtar të Integrimit Europian, Balla theksoi se Shqipëria ka përmbushur të gjithë paketën e ‘Manival’, ndërsa shtoi se Bullgaria nuk ka asnjë kundër Shqipërisë, ndërsa mosmarrëveshjet janë vetëm me Maqedoninë e Veriut.

“E falënderoj kryetaren e Këshillit, për t’u ulur në një tryezë për të diskutuar dhe për të punuar çdo ditë për dobi të kësaj aspirate. Shpresoj që brenda këtij 10-vjeçar të jetë përmbushja e zgjerimit të BE në Ballkanin Perëndimor. Nuk është në dorën tonë ngecja e zgjerimit.

Nuk fshihemi pas vetos së Bullgarisë, pasi ajo ka bërë të qartë se nuk ka asgjë me Shqipërinë. Shpresoj dhe besoj se dy kryeministrat, të Maqedonisë së Veriut dhe të Bulgarisë, të tejkalojnë shpirtat ballkanik dhe të sillen si europiane. Këshilli i Integrimit të flasë me një gjuhë. Dua të them disa gjëra që janë kryer javët e fundit. Kemi përmbushur në Kuvend paketën e Manival. Po ashtu dua të jetë e qartë dhe çështja e atij indeksit të korrupsionit, të publikuar nga Transparence Internacional, me një rënie të ulët. Por në 2013 kemi qenë në nivelin më të rëndë historik. E pranoj që nuk jemi të kënaqur Por ku ishim, Zot na ruaj. Në këtë aspekt të gjitha ndryshimet duhen bërë në një skalë më të gjerë. Çështja e zgjatjes së afateve të mandatit të organeve të hetimit, nuk është çështje e karakterit politike. Nuk është propozim i PS. S’ka aspak patronazhim të kësaj çështje, por është çështje që tejkalon partitë. Kush e lidh këtë me axhendë të PS, e ka gabim. PS ka vendosur të mbështesë këtë çështje në aspekt procedurial. Nuk është pjesë e një axhende tonën, por detyrim i çdo qytetari, që parlamentarët duhet ta miratojnë me ndërgjegjen e plot. Nuk ka një vend tjetër të ngjashëm me Shqipërinë që të ketë kryer pastrim të thellë me vetting, të sistemi të drejtësisë. Le ta lëmë këtë proces që të jetë apolitik. Kryetarja e Këshillit Kombëtar të Integrimit ka mbështetjen e përfaqësuesve të krahëve politike për të rritur rolin shumë të rëndësishëm që ka këshilli. Bashkë me zonjën Tabaku ka qenë dhe zonja Bregu vite më parë, ku të tre mbështetëm Kuvendin për ndryshimet në ligjin për rolin e këtij institucioni për ngritjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit. Është eksperiencë që ka rezultuar të jenë pozitive që kanë kaluar përmes këtij procesi.”, tha Balla.


Të fundit

Meta: Ndërtimet pa leje nuk janë të rastësishme

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur i prerë në raport me kryeministrin Edi Rama duke thënë...

Dy satelitët, Rama: Do zbulojnë ndërtimet pa leje  

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se me ngritjen e satelitëve Albania 1 dhe Albania 2 do krijohet një “kryeinspektoriat” që sipas tij s’ka parti...

Sfidat e Shqipërisë/ Presidenti Begaj takon Ambasadoren amerikane

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, priti në zyrën e tij Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim. Sipas zyrës së shtypit...

Përroi kanceroz që ndan kapterët e ushtrisë me “civilët e pastërtisë”

Nga Leonard Veizi Edhe për këtë vit sezoni veror u mbyll. Me shi. Por a ishte i suksesshëm ky sezon, përsa i përket turizmit e plazheve? Padyshim,...

Amnistia fiskale/ Rama u tregon “derën” ambasadorëve

Kryeministri Edi Rama ftoi trojkën e amabsadorëve në një takim për amnistinë fiskale, ku vetë nuk ishte i pranishëm por u dërgoi pjesën tekniko-politike,...

Lajme të tjera

Web TV