“Moska është një mik shumë i rrezikshëm”/ Ish diplomati: Serbia duhet të nxjerrë mësime

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish ambasadori amerikan në NATO, Kurt Volker është shprehur se pushtimi rus i Ukrainës ka treguar se modeli i neutralitetit ushtarak në Evropë nuk është më i qëndrueshëm. Ai ka shprehur shpresën se Beogradi do të nxirrte një përfundim nga pushtimi i Ukrainës se Moska është një “mik shumë i rrezikshëm”.

Në një intervistë për VOA, diplomati amerikan tha se vendimi i Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO është i rëndësishëm për disa arsye.

“Së pari, është padyshim një reagim ndaj pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia. Të dyja vendet kanë arritur në përfundimin se me Rusinë e Putinit, e cila është e gatshme të sulmojë fqinjët e saj dhe të kryejë mizori të papërshkrueshme, nuk është më e sigurt të jesh një vend neutral dhe duhet të jesh pjesë të një aleance më të madhe”, tha Walker.

Së dyti, siç tha ai, shpjegon se në Evropë është e qartë se vendet që janë lënë jashtë deri më tani, ato “në zonën gri”, Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia, disa në Ballkan, nuk mund ta konsiderojnë veten të sigurt pa NATO-n.

 

I pyetur se çfarë mesazhi i dërgon Serbisë anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë, e cila ende po përpiqet të mbajë marrëdhënie të mira me Moskën, Wolker tha se shpreson që Serbia nga gjithë kjo përvojë të nxjerrë përfundimin se Rusia është një mik shumë i rrezikshëm.

 

“(Rusia) nuk është aq e fuqishme sa mendoni. Është shumë më agresive dhe e dhunshme nga sa mendoni dhe bashkimi me Rusinë nuk do t’i sjellë asgjë të mirë Serbisë… Nëse Serbia dëshiron të jetë një demokraci e suksesshme, moderne, e begatë, e vetmja rrugë përpara është të jetë pjesë e një klubi modern, të suksesshëm dhe të suksesshëm, demokracitë e begata që ndjekin të njëjtat rregulla dhe kujdesen njëra mbi tjetrën”, tha ai.

Lexo edhe :  Avionët luftarakë "Rafale", Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Wolker shprehu besimin se Ukraina do të bëhet përfundimisht gjithashtu një anëtare e NATO-s.

“Mendoj se pas përfundimit të luftës, të gjithë do të duhet të rishikojnë eliminimin e këtyre zonave gri, kur bëhet fjalë për Ukrainën, Moldavinë, Gjeorgjinë dhe të tjerat në Ballkan. “Nuk duhet të ketë më vende pa ndjenjën kolektive të sigurisë”, tha ish-ambasadori amerikan në NATO.

Të fundit

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet...

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve të tjera. Në disa raste, enët...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Sikur edhe Metën ta zënë në një kat të tetë!

Nga Frrok Çupi Në një kat të ulët nuk ka asnjë shans që të zihet Ilir Meta. Vetë la për të nënkuptuar se vilën e...

Lajme të tjera

Web TV