test

Hyn në fuqi ligji në Texas, kush aborton fëmijën përballet me burgun

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjykata e Lartë ka autorizuar hyrjen në fuqi të një ligji të vitit 1925 që ndalon abortin dhe dënon ata që e bëjnë deri edhe në burgim. Në këtë mënyrë shfuqizohet dënimi i një gjykate më të ulët që e kishte bllokuar përkohësisht atë ligj. Lajmin e ka bërë të ditur Prokurori i Përgjithshëm i shtetit Teksan, Ken Paxton.

Kujtojmë se ligji i vitit 1925 nuk u zbatua më pas vendimit të vitit 1973 “Roe v Ëade”, i cili legalizoi abortin në Shtetet e Bashkuara. Por më 25 qershor ky dënim u shfuqizua nga Gjykata e Lartë, e cila nuk e njohu abortin si të drejtë kushtetuese.

Vendimi ka shkaktuar reagime të shumta dhe protesta jo vetëm në SHBA po thuajse kudo në botë.

Të fundit

Kërcënoi me sëpatë tifozët, agresori qëllohet me armë zjarri nga policia

Policia e Hamburgut ka konfirmuar se ka qëlluar një person që i ka kërcënuar me sëpatë pranë vendit ku...

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi gjyqtari i Gjykatës së Qarkut...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

Lajme të tjera

Web TV