Gent Sejko: Inflacioni në prill dhe maj është rritur me 6.7%

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka deklaruar se inflacioni gjatë muajit prill dhe maj shënoi rritje duke kapur shifrën e 6.7 %.

“Inflacioni shënoi rritje në muajin prill dhe maj duke shënuar 6.2 dhe 6.7%. Ishin në kahun e sipërm të parashikimeve tona. Pasqyroi rritjen e çmimeve të ushqimeve. Sipas të dhënave të INSTAT, GDP u rrit me pothuajse 6% në tremujorin e parë të këtij viti.

Rritja ekonomike u diktua nga zgjerimi i konsumit dhe investimeve private dhe rritja e eksporteve. Rënia e investimeve publike dhe rritja e importeve kanë shkuar në kahun e kundërt”, tha ai.

Megjithatë, ai u shpreh optimist se rritja ekonomike do të vazhdojë.

“Rritja ekonomike ishte mbi pritjet tona. Rezultoi 6% rritja e tre mujorit të tretë është afektuar na turizmi do të jetë pozitive. Të gjithë këta element ndikojnë edhe në inflacion. Nuk mund të them një shifër të saktë. Mund të luhatet midis 7-8 %. Mbetet për tu parë. Inflacioni do të vijojë në objektiv në vitin 2024. Do të kemi një rritje ekonomike këtë vit midis 3 dhe 4%., mbetet për tu parë”, tha Sejko.

Të fundit

Presidenti i KE-së: Ukraina mund të jetë anëtare e BE-së në vitin 2030

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, beson se Ukraina mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2030 . “Ukraina mund të jetë anëtare e BE-së...

VIDEO/ Arbnor Muja shënon për Antwerpin, sulmuesi kuqezi i dërgon “sinjale” Sylvinhos

Arbnor Muja fantastik në ndeshjen e Chamspionsit mes Antwerpit dhe Shaktar Donjeckut, që po zhvillohet në Belgjikë. Sapo nisi minuta tretë, sulmuesi anësor i Kombëtares...

Trump përpiqet të mbrojë pasuritë e paluajtshme në gjyqin civil për mashtrime

Ish-presidenti Donald Trump po përballet në gjykatë me një padi civile prej 250 milionë dollarësh, sipas së cilës ai ka dhënë informacione të rreme...

Shkatërroi martesën për shkak të lidhjes me shërbyesen, Schwarzenegger tregon pengun

Në një intervistë të fundit, Arnold Schwarzenegger ka reflektuar mbi jetën e tij dhe ka zbuluar edhe pengun më të madh ndonjëherë për të....

Kroaci/ Përfshihet nga flakët depoja e plastikës, mbyllen shkollat

Një zjarr i madh shpërtheu në mëngjes në një depo plastike në qytetin lindor kroat të Osijekut, i cili më pas u përhap në...

Lajme të tjera

Web TV