Gjëra që ndodhin vetëm në Brazil/ Policia gjuan me plumba gome drejt tifozerisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tifozët e Nacional patën një natë makthi të martën, e cila shkon përtej eliminimit të ekipit të tyre nga Copa Sudamericana nga Atletico Goianiense (3-0, 4-0 rezultati i përgjithshëm).

Pas fërshëllimës së fundit të ndeshjes, në fakt, policia shtypi tifozët e Bolso me plumba gome, spray djegës dhe dhunë të tepruar, duke krijuar një atmosferë shqetësuese në stadiumin Serra Dourada në Goias.

Pati disa lëndime, duke përfshirë një që pësoi një prerje në fytyrë dhe një tjetër që pësoi një frakturë në krah: një seri ngjarjesh tragjike që shtynë presidentin e ekipit uruguaian, Jose Fuentes, të kërkonte ndërhyrjen e forcave të sigurisë për të ruajtur shëndetin e mbi 400 personave të pranishëm për të mbështetur ekipin e Pablo Repettos.

Ka versione kontradiktore të zinxhirit të episodeve që i shtynë policët të tërhiqnin këmbëzën. Arsyet e asaj që ka ndodhur mbeten mjaft të mjegullta. Disa zëra flasin për një agresion të nisur nga tifozët ndaj një polici, të tjerë në vend të kësaj treguan se si filloi i gjithë kaosi kur disa ushtarë kërkuan një flamur.

Gjithsesi, reagimi i policisë nuk kurseu as gratë, adoleshentët dhe të moshuarit e pranishëm në tribuna.

Policia i nxori nga stadiumi me duar pas shpine, si të arrestuar, dukshëm të plagosur.


Të fundit

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projektligji...

Republika Islamike nuk mund t’i mbijetojë këtij revolucioni

Pa shenja të dukshme të lodhjes revolucionare - pavarësisht dhunës së plotë me të cilën protestuesit u ndeshën nga duart e regjimit - iranianët...

Barnat anticovid në ujërat e zeza: rrezik për jetën detare?

Barnat anticovid në ujërat e zeza: rrezik për jetën detare? Përqendrime të larta të barnave anticovid dhe antibiotikëve janë zbuluar në ujërat e zeza të...

Lajme të tjera

Web TV