Udhëtimi i “Artemis I” në Hënë tashmë ka filluar!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Raketa e Sistemit të Nisjes Hapësinore (SLS) të NASA-s, raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë, me 98 metra lartësi, po udhëton me një zvarritës gjigant për në platformën e lëshimit të Kepit Canaveral 39B.

Kjo është raketa që më 29 gusht, kur në Itali do të jetë ora 14:33 (dritarja e lëshimit do të jetë rreth 2 orë e gjerë) do të largohet nga Toka për në Hënë, në kuadër të misionit Artemis I, e cila do të mbajë Orionin. kapsulë për të orbituar satelitin tonë natyror. Nuk do të ketë asnjë ekuipazh njerëzor në bord, por tre manekine.

Në orën 3:55 të mëngjesit të 17 gushtit, SLS filloi udhëtimin e tij që do ta marrë nga hangari High Bay 3, ku ishte montuar dhe ku janë kontrolluar të gjitha pjesët e tij, deri në nisje. Krahasuar me orarin, pati një vonesë prej disa orësh sepse një stuhi e dhunshme goditi Kepin Canaveral: teknikët e NASA-s preferuan të vononin nisjen për të parandaluar goditjen e raketës nga rrufeja.

Megjithatë, kjo është një formë maturie, sepse nëse kjo do të ndodhte në ditët në vijim, nuk do të kishte asnjë dëm: do të ishte më mirë, gjithsesi, nëse nuk do të ndodhte, sepse në eventualisht një sërë kontrollesh do të të jetë e nevojshme që do të shkaktonte vonesa.

Udhëtimi do të jetë 6.2 kilometra i gjatë dhe do të zgjasë nga 8 deri në 12 orë: ndryshueshmëria varet nga parametra të ndryshëm, përfshirë temperaturën dhe erën, që nuk duhet të kalojë 70 kilometra në orë.

Të fundit

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Leipzig nuk gabon në transfertën e Heidenheim dhe ruan vendin e katërt ndaj Dortmund

Leipzig nuk gaboi në transfertë ndaj Heidenheim me miqtë që triumfuan me shifrat 1-2. Leipzig hapi llogaritë e sfidës në minutën e 42 me...

Lajme të tjera

Web TV