Propaganda ruse, moderatori krahason kancelarin Scholz me Hitlerin: Hipi në tank si…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në programin e tij të propagandës, propagandisti kryesor Vladimir Solovyov krahasoi kancelarin Olaf Scholz me Adolf Hitler.

“Ai thjesht dëshiron të jetë si idhulli i tij”, tha moderatori rus. Sipas tij, Scholz ishte “i çmendur”.

“Agjitacion pa shije kundër kancelarit tonë”, e përshkruan prestigjiozja gjermane Bild.

Solovyov vazhdimisht kalonte mes gjermanishtes ruse dhe stereotipeve naziste gjatë performancës së tij të çmendur. Me një “R” të rrotulluar dhe pothuajse duke bërtitur, ai imitoi Hitlerin. “Po po po”, “Tanket gjermane”, “Zoti Scholz”, “Panzer po, shumë mirë”, tha ai.

Të enjten, Scholz ndoqi programin e trajnimit për ushtarët ukrainas në tankun anti-ajror Gepard në Putlos (Schlesëig-Holstein) dhe gjithashtu u ngjit në një tank kundërajror Gepard. Gjermania dëshiron të dorëzojë gjithsej 30 prej tyre në Ukrainë.

Solovyov i shfrytëzoi imazhet, i vendosi pranë njëri-tjetrit në një kontekst të drejtpërdrejtë. (Majtas: Adolf Hitler, djathtas: Olaf Scholz). Sipas Bild ky është pretendimi i pabesueshëm: Ndërkohë, Vladimir Solovyov tha se; “Scholz u ngjit në tank për të imituar Hitlerin, idhullin e tij me mustaqe për të festuar “modelin e tij”.

Më pas moderatori duke iu drejtuar Gjermanisë, tha: “Jam kurioz: A e konsiderojnë tani gjermanët Ukrainën si Komisariatin e Rajhut Lindor?”

Të fundit

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten e Partisë së Lirisë, Monika...

Lajme të tjera

Web TV