Ushtrisë ruse i mungojnë armët, DASH: Moska po blen mjete ajrore nga Irani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

SHBA beson se Rusia ka marrë mjete ajrore pa pilot (UAV) nga Irani dhe “ka ndërmend të përdorë këto UAV-të iraniane, të cilat mund të kryejnë sulme ajrore në sipërfaqe, luftë elektronike dhe shënjestrim në fushën e betejës në Ukrainë, ka thënë zëvendës zëdhënësi kryesor i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel.

“Ushtria ruse po vuan nga mungesa të mëdha të furnizimit në Ukrainë pjesërisht për shkak të sanksioneve dhe kontrolleve të eksportit, duke e detyruar Rusinë të mbështetet në vende jo të besueshme si Irani për furnizime dhe pajisje”, tha Patel gjatë një konference.

“Ne do të vazhdojmë të zbatojmë me forcë të gjitha sanksionet e SHBA-së si për tregtinë e armëve ruse ashtu edhe për Iranin dhe do të qëndrojmë me partnerët tanë në të gjithë rajonin kundër kërcënimit Iranian”, shtoi ai.

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV