Pagesat për lobim, 3.6 milionë dollarë në 34 kontrata

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveritë, partitë politike dhe individë me pozita të veçanta kanë shpenzuar më shumë se 3.6 milionë dollarë në 34 kontrata lobimi në 10 vitet e fundit vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Referuar të dhënave nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë pjesa më e madhe e këtyre kontratave janë lidhur në vitet 2011; 2012; 2019 e 2020, periudha e përkojnë me vite zgjedhore apo kriza politike në vendin tonë. E njëjta gjë mund të konstatohet edhe për vlerën e shpenzuar, me mbi 1.2 milionë dollarë në vitin 2011, 641 mijë në 2012-ën dhe 248 mijë e 798 mijë, respektivisht për vitet 2016 dhe 2017.

Gjysma e këtyre shpenzimeve janë kryer në emër të Qeverisë së Shqipërisë, në kohën kur vendi drejtohej nga demokratët. Lista vijon me Partinë Demokratike, Lëvizjen Socialiste për integrim, pagëzuar tashmë si Partia e Lirisë dhe në fund Partia Socialiste. Por këto miliona janë vetëm një pjesë e shpenzimeve në kontrata lobimi.

Ndaj sipas ekspertëve, është urgjente ngritja e mekanizmave kontrollues për të mbikëqyrur milionat e qeverive, partive e individëve në kontrata milionëshe për lobim. Kontratat e lobimit janë kryesisht të përqendruara në përmirësimin e imazhit të partive politike e jo vetëm, por edhe për mundësinë që të takohen me zyrtarë të ndryshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vende të tjera me ndikim.


Të fundit

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Panë filma koreano-jugorë, Koreja e Veriut ekzekuton adoleshentët

Dy adoleshentë në Korenë e Veriut janë pushkatuar pasi shihnin dhe shisnin filma koreano-jugorë, sipas Daily Mail. Djemtë e moshës 16 dhe 17 vjeç u pushkatuan...

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një shpërthimi pranë një shkolle fillore. Lajmin...

Japonia kërkon të shkaktojë surprizën e radhës ndaj Kroacisë, ja formacionet zyrtare

Japonia dhe Kroacia do të përballen në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Japonezët arritën deri në këtë fazë pasi dolën si kryesues të...

Lajme të tjera

Web TV