Mbretëresha Elizabeth II përdorte këta aksesorë për të dërguar sinjale sekrete

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur lexojmë për jetën e mbretëreshë Elizabeth II, e kuptojmë qartë se ishte një grua e paharrueshme dhe brilante. Udhëheqëse, diplomate dhe një grua mjaft e zgjuar që dinte si t’i bënte bisht situatave të sikletshme, pa e kuptuar askush.

Sipas Ian Scott Hunter, i cili ka punuar krah Elizabeth për 8 vite, kur mbretëresha thjesht donte të sinjalizonte të tjerët se ishte momenti i duhur për t’u larguar, përdorte buzëkuqin e saj. Ky kod sekret u bënte të ditur vizitorëve dhe zonjave se mbretëresha donte të ikte nga vendi ku ndodhej.

“Ajo kishte çantën në anë, nxirrte buzëkuqin dhe e vendoste, pa përdorur pasqyrë. Ky ishte sinjal për zonjat se mbretëresha ishte gati të largohej”, tha Ian.

Një teknikë të ngjashme përdorte edhe për banketet dhe darkat zyrtare. Historiani Hugo Vickers është shprehur  për “People” se kur donte të largohej, mbretëresha vendoste çantën në dysheme.

Në rastet kur e vendoste mbi tryezë, sinjali ishte: paralajmërim se për pesë minuta, do të iknin.

Vickers shtoi se gjithashtu, Elizabeth rrotullonte unazën e saj të martesës rreth gishtit, për të thënë se donte të dilte nga një ambient i caktuar.


Të fundit

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Meta në ditëlindjen e ish-presidentit Nishani: Do ta kujtojmë gjithmonë

Sot është ditëlindja e ish-presidentit Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta pak muaj më parë pas komplikacioneve që i solli COVID-19. Ka qenë...

Lajme të tjera

Web TV