Supermiliarderët po përgatiten për “apokalipsin”, kanë porositur rezidenca nëntokësore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një firmë zvicerane që furnizon rezidenca të fortifikuara nëntokësore ka zbuluar bunkerët e saj të rinj L’Heritage – për individët me pasuri jashtëzakonisht të lartë neto që duan të kalojnë apokalipsin e lagur në luksin me të cilin janë mësuar.

Kompania, Oppidum, porositi arkitektin francez Marc Prigent për të projektuar banesat e mëdha nëntokësore për “kohë të paprecedenta”, ku secila ofron një hapësirë minimale prej 10,000 metrash katrorë.

Rezidencat mund të personalizohen sipas shijeve të pronarit dhe mund të përfshijnë objekte shtesë si një garazh shumë i madh, një galeri private arti, sallone takimesh, një kopsht të brendshëm dhe madje edhe një banjë dhe një pishinë private, sipas Robb Report.

Rezidencat kanë dy sisteme të pavarura të filtrimit të ajrit – një njësi kryesore për funksionimin në kohë paqeje, e cila siguron ajër të pastër për një kohë të pacaktuar, dhe një sistem më të avancuar të filtrimit të ajrit dytësor që mund të mbrojë kundër ndotësve të ajrit qoftë të radioaktivëve, kimikë, biologjikë ose me origjinë bërthamore, sipas faqes së internetit.

Nëse lind nevoja, rezerva unike e ajrit me presion të lartë dhe qarkullimi i brendshëm i Oppidum siguron një nivel të mjaftueshëm oksigjeni në ndërtesë dhe në të njëjtën kohë ruan një presion të tepërt për të siguruar izolim absolut hermetik dhe gaz të mjedisit të brendshëm.

Filtrimi i ajrit përfshin një sistem heqjeje CO2 për të siguruar ajër të frymëmarrjes kur nuk ka furnizim të mjaftueshëm ose mungesë të ajrit të pastër në ndërtesë. Nëse është e nevojshme, furnizimi ndihmës i lidhur me heqjen e CO2 do të sigurojë një nivel të mjaftueshëm oksigjeni.

Lexo edhe :  Shtypja e protestuesve nga regjimi në Iran, OKB-ja nis hetimet

Struktura kryesore është betoni i armuar i projektuar për ngarkesa statike dhe dinamike, valë shpërthimi ose goditjeje, sizmicitet dhe faktorë të tjerë, dhe strehëzat madje mund të projektohen në nivelin më të lartë të mbrojtjes të NATO-s.


Të fundit

Fierakët rikthejnë Nëntorin 1912, parakalim me kuaj e plis në kokë në qytet

Një grup të rinjsh nga qyteti i Fierit kanë risjellë dhe njëherë në vëmendje nëntorin e vitin 1912. Në...

Dhunuan nënën e moshuar/ Nusja e mohon: E ka inskenuar për të përfituar banesën

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” është trajtuar një rast i rëndë ku një grua e moshuar pretendon se është dhunuar nga...

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa bëhet e ditur se vogëlushi...

“Made in Italy”/ Sekuestrohen mijëra veshje ‘false’ prodhuar në fasoneritë shqiptare

Rreth 75 mijë veshje me vlerë 8 milionë euro, prodhuar në Shqipëri, Bullgari e Tunizi janë sekuestruar nga Guardia di Finanza Italiane e Venezias...

Lajme të tjera

Web TV