Krime/ Misteri me shoferin e kamionit që shpërtheu në urë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ende nuk dihet identiteti i shoferit të kamionit, i cili shpërtheu në urën e Kerçit në orët e para të së shtunës në Krime.

Mediat ruse raportojnë se është gjetur pronari i kamionit.

Ai është Boris Yusobov i fotografuar nga Krasnodar, Rusi, i cili ia shiti automjetin një personi tjetër, i cili nuk ia ndryshoi emrin pronarit. Pra, në letër Yosubov ende dukej se ishte pronar.

Gjatë kontrollit të kryer për hyrjen e urës, drejtuesi i mjetit ka qenë i qetë, ka pasur të gjitha dokumentet e nevojshme dhe nuk ka ngritur dyshime te policia. Kamioni ishte plotësisht i ngarkuar.

 

Të gjithë skenarët janë të hapur se si u shkaktua shpërthimi i madh në urën e Kerçit të shtunën herët, një goditje për një infrastrukturë kritike për Rusinë, por edhe një goditje për prestigjin e Rusisë brenda territorit të saj.

Kush e planifikoi sulmin? Kush e ekzekutoi atë në një mënyrë që duket shembullore? A ishte shoferi në një mision vetëvrasës apo nuk ishte në dijeni se automjeti i tij ishte i montuar me një sasi të madhe eksplozivi? Për momentin, asnjëra palë nuk po jep përgjigje të qarta.

Kush e kreu sulmin?

Ukraina, që nga herët të shtunën, nxitoi të mirëpresë goditjen, por zyrtarisht as konfirmon dhe as mohon se forcat e saj ishin pas sulmit

“Krimeja, ura, fillimi. Çdo gjë e paligjshme duhet të shkatërrohet, gjithçka e vjedhur duhet t’i kthehet Ukrainës, gjithçka e sekuestruar nga Rusia duhet të rimarrë”, shkroi në Twitter Mykhailo Podoliak, një bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit Zelensky.

 

Po aq i fshehtë ishte postimi i Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës (SBU), i cili lëshoi ​​një deklaratë duke parafrazuar një poezi të poetit kombëtar të vendit, Taras Shevchenko. “Agim, ura digjet bukur. Një bilbil në Krime takohet me SBU”.

Lexo edhe :  Shkrumbohet nga flakët ndërtesa me emigrantë/ Viktima dhe të plagosur, mes tyre fëmijë

Jozyrtarisht, një zyrtar i qeverisë ukrainase i tha Washington Post se shërbimet e inteligjencës së vendit të tij ishin përgjegjëse për sulmin në urë. Gazeta Ukrainska Pravda gjithashtu shkroi se SBU ishte përfshirë në sulm.

 

Qeveritë perëndimore duken të kujdesshme për momentin. Ministri i Jashtëm estonez Urmas Reinslau është megjithatë zyrtari i parë perëndimor që ia atribuon drejtpërdrejt Ukrainës sabotimin, duke thënë se vendi i tij mirëpret dhe përgëzon shërbimet e inteligjencës ukrainase për veprimin e tyre.

Rikthehet qarkullimi

Përsa i përket qarkullimit në urë, qarkullimi i makinave ka rifilluar, pas një procedure të plotë kontrolli në hyrje të urës.

Ndërkohë nisi edhe lëvizja e trageteve për transport mallrash, të cilët do të mbulojnë një pjesë të trafikut pas prishjes së një pjese të urës.

Të fundit

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit....

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Lajme të tjera

Web TV