Kështu lindi miti i vjehrrës despotike, inatçie dhe ngacmuese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në “Ditën e vjehrrës” ne rindërtojmë origjinën e rivalitetit të përjetshëm midis nuses (ose dhëndrit) dhe vjehrrës, ose më mirë një nga më të frikshmet dhe më të neveritshmit

23 tetori 2022 është dita e vjehrrës, është një njohje e vogël për një figurë që gjithmonë është urryer dhe luftuar nga (pothuajse) të gjitha nuset: por le të shohim pse historikisht vjehrra lëshon (ndonjëherë) aq shumë urrejtje, përmes artikullit “Quel front-in-law” nga Claudia Giammatteo, marrë nga arkivat e Focus Storia.

IMAZHI I STEREOTIPIZUAR. Dramaturgu latin Terentius nuk la asnjë shpresë: “Të gjitha vjehrra i urrejnë nuset në marrëveshje të plotë”, dënohet në komedinë: Vjehrra në shekullin e dytë p.e.s. Akoma më kaustike, 4 shekuj më vonë, apeli i bërë nga shkrimtari Juvenal: “Hiq dorë nga qetësia familjare sa të jetë gjallë vjehrra”. Dhe Giovanni Verga në romanin “I Malavoglia” (1881) e përforcoi konceptin duke u ankuar se “Midis vjehrrës dhe nuses njëri është në gërmadha”. Këta janë vetëm tre shembuj të lumenjve të bojës kushtuar një prej stereotipeve kulturore perëndimore më të rrënjosura, atë të vjehrrës së harpisë dhe hundës, në luftën e përjetshme me viktimat e preferuara të ngacmimeve të saj: dhëndrin. dhe nusen. Një imazh i përsëritur në romane, komedi, komike, madje edhe shaka (“Vjehrra ime është një engjëll”. “Të bekuar jeni: imja është ende gjallë!”) Dhe fjalë të urta (“Vjehrra është e mirë dhe lavdërohet kur ajo është e vdekur dhe e varrosur” ). Por si lindi kjo klishe? Dhe, mbi të gjitha, si mbërriti e paprekur deri më sot? Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve, duhet të kthehemi në të kaluarën.

BOSSI I SHTËPISË. Atribuimi i rolit të “shefit” të hierarkisë familjare shkon prapa, në fakt, në origjinën e qytetërimit. Këtë e dëshmon etimologjia e termit “vjehër”, nga rrënja indoevropiane (protogjuha parahistorike) swe “ai që i përket të njëjtit grup shoqëror” dhe krov “ai që mban autoritet”. Antropologët e shekullit të nëntëmbëdhjetë ishin të parët që zbuluan ekzistencën e dy riteve mijëravjeçare të nënshtrimit: në shoqëritë matriarkale primitive, ku ishte në fuqi “martesa servile”, e quajtur kështu për shkak të gjendjes inferiore në të cilën dënohej bashkëshorti bashkëjetues, kjo e fundit ishte. i detyruar të kryejë shërbime të veçanta (si prerja e druve për zjarrin) dhe të gjunjëzohet para vjehrrës pa i treguar asaj këmbët. Një zakon edhe më i veçantë i përhapur gjerësisht në shoqëritë tradicionale të Amerikës së Veriut (Dakota, Omaha), Oqeania, Afrika (midis Bushmenëve dhe Zuluve) kërkonte që vjehrra dhe dhëndri të shmangnin njëri-tjetrin: të dy mund të të mos shikojnë njëri-tjetrin, të mos flasin ose të shqiptojnë emrat e tyre, por kanë pasur marrëdhënie vetëm nëpërmjet të tretëve.

FJALËKALIMI: SHMANG. Një ritual i quajtur “shmangie” të cilit studiuesit, megjithatë, i kanë atribuar kuptime shumë të ndryshme. “Sipas etnologut John Lubbock, shmangia daton që nga koha kur martesa bëhej” me përdhunim”, pra përmes rrëmbimit të nuses dhe ngjallte zemërimin e të afërmve ndaj “dhëndrit” rrëmbyes. , shpjegon Fabio Dei, mësues i Antropologjisë Kulturore në Universitetin e Pizës. “Në esenë Totem dhe Taboo të vitit 1913, Sigmund Freud ishte i një mendimi të ndryshëm: ai besonte se ndalimi i kontaktit fizik ishte një masë paraprake nga tundimi i incestit midis vjehrrës dhe dhëndrit, i cili shkelte një tabuja e shenjtë do ta kishte detyruar të gjithë grupin në ceremonitë e shlyerjes”. Nga ana tjetër, antropologjia sociale moderne këmbëngul në natyrën rituale të shmangies, “një mënyrë për të sinjalizuar në mënyrë simbolike marrëdhëniet midis elementëve të ndryshëm të strukturës së familjes dhe për të mbajtur nën kontroll rezultatet potencialisht konfliktuale të lidhjes farefisnore”.

KËTU KOMANDIM. Miti i vjehrrës harpi dhe ngacmuese daton që nga modeli i gjerë dhe patriarkal i familjes, i cili i detyronte bashkëshortët të jetonin me të afërmit e tij: xhaxhallarët, gjyshërit, prindërit, nipat, nën të njëjtën çati. Shpesh, për fat të keq. Të gjitha studimet për ndryshimet në familjen italiane nga shekulli i pesëmbëdhjetë në shekullin e njëzetë bien dakord për kërkesën për nënshtrim ndaj vjehrrës së nuses që bashkëjeton”, shpjegon sociologu Marzio Barbagli. “Një fenomen më i theksuar në klasat në të cilat ishte në fuqi hierarkia e rreptë familjare dhe ndarja e roleve. Në familjet aristokratike, për shembull, marrëdhëniet rregulloheshin sipas moshës, gjinisë dhe rendit të trashëgimisë. Fëmijët u rritën me respekt të plotë, të privuar nga puthjet dhe përkëdheljet, dhe më e rëndësishmja, martesat u organizuan midis të huajve. Për shumë shekuj ai ishte paraardhësi, i këshilluar nga gruaja e tij, për të vendosur se me cilin nga fëmijët mund të martohej, me kë dhe në çfarë moshe”, vijon eksperti.

KJO DASEM NUK KA TË BËJË. Bindja ndaj diktatit atëror të dënuar me ftohje martesore, por mosbindja ishte një garanci e një bashkëjetese djallëzore. Në vitet 1700, tërheqja e luftës midis markezit të ri Cesare Beccaria dhe babait të tij Saverio shkaktoi një sensacion, aq i bindur se martesa e tij me gjashtëmbëdhjetëvjeçaren Teresa De Blasco ishte ekonomikisht e pafavorshme, për t’u arritur. nga Administrata e Milanos se djalit i është caktuar masa e arrestit shtëpiak për tre muaj “që të jetë në liri të plotë për të maturuar seriozisht çështjen e tij”. Dhe, i papaguar, i hoqi edhe të drejtat e lindjes. Por të dy u martuan njësoj. Vite më vonë, ishte Giulia Beccaria (e bija e Cezares dhe Terezës), nëna e Alessandro Manzoni, e cila urrente nusen e saj tridhjetë e shtatë vjeçare Teresa Borri, e veja Stampa. Manzoni e kishte martuar kundër dëshirës së nënës së saj, e cila nga ana e saj u ankua publikisht për dembelizmin e nuses: “Ndërsa Alessandro zgjohet herët në mëngjes për të punuar, ajo nuk del nga shtrati para mesditës”.

Lexo edhe :  Shkurt 1933/ Adolf Hitleri, bën publike linjat kryesore të politikës së tij të jashtme

DORËZIMI NGA DITA E PARË. Akoma më të trazuara ishin grindjet që shpërthyen në familjet e mëdha të Italisë fshatare aksionare. “Autoriteti suprem ishte kryefamiljari, i njohur si sundimtari ose shaman, i cili mbante marrëdhënie me pronarin e fermës i ndihmuar nga gruaja e tij, i quajtur amvise, vergara ose sundimtare, që menaxhonte paratë, punët e shtëpisë. , kopshtin e perimeve dhe kafazin e pulave. Pasuan djemtë, përfshirë bifolkon, përgjegjës për bagëtinë dhe në fund vajzat dhe gratë e djemve”, shpjegon Barbagli. Nuset kaluan drejtpërdrejt nga autoriteti i prindërve tek ai i vjehërrave, të cilëve u jepnin me respekt “ti” (dhe në Veneto i quanin përkatësisht msé, “zoti im” dhe madona, “my zonja”) dhe nga e cila ata ishin të varur nga të dyja punët për të dyja nevojat më të rëndësishme. Dorëzimi i nuses filloi në ditën e dasmës.

RITI I DIALIT. “Në disa zona të Italisë Qendrore kortezhi i dasmës e gjeti derën e shtëpisë të mbyllur dhe nusja duhej të trokaste tre herë, derisa vjehrra e saj u shfaq në derë me një lugë në brez. Dhe ia kaloi nuses vetëm pas formulave rituale (“Çfarë do?”, e pyeti vjehrra. “Shko në shtëpinë tënde dhe bindju sa të duash të më urdhërosh”, u përgjigj nusja). Në raste të tjera vjehrra sillte një fshesë, një tas plot me ujë dhe nusja duhej të lante pragun”, vijon Barbagli. Angelo De Gubernatis në 1878 shkroi: “Vjehrra duhet të konsiderohet nga nusja si e dashura e saj dhe vjehrri si zotëria e saj”. Por kjo nuk do të thotë se paqja mbretëroi në shtëpi. Ne te kunderten. Tensionet e fshehta mund të bëhen aq të forta sa të shpërthejnë në atë që historiani Domenico Spadoni i quajti “luftërat e tmerrshme të grave”, para të cilave burrat nuk ndërhynë kurrë.

GUERILA FAMILJARE. Arsyeja më e shpeshtë e britmave ishte rivaliteti. Hierarkia e familjes fshatare favorizonte nusen që hynte e para në familje. Rendi, megjithatë, mund të ndryshohej ose përmbysej nga parapëlqimet e vjehrrit, duke ndezur rivalitete të furishme. Por nëse, pavarësisht nga kafshata e hidhur, hierarkia patriarkale zgjati kaq shumë, kjo ndodhi sepse ajo iu përgjigj llogaritjeve të sakta të komoditetit. “Djemtë dhe nuset e dinin se nuk kishin alternativa pune, përveç nëse donin të binin në statusin e punëtorëve dhe mbi të gjitha që dasma nuk ishte koha për t’u emancipuar. Kjo ndodhi kur prindërit e tyre vdiqën ose kur sëmundja i detyroi ata të braktisnin menaxhimin e fermës. Nga ana e tyre, nuset e pakënaqura ishin edukuar për të pranuar gjendjen e tyre dhe nga shembujt femra rreth tyre kishin mësuar se shpallja e luftës ndaj vjehrrës nënkuptonte pashmangshmërisht përballjen me disfatën”, përfundon eksperti.

NJË VJERRË PËR PSIKOANALIZË. Në dekadat e para të shekullit të 20-të, shumë rite nënshtrimi ishin zhdukur.Transformimet shoqërore të prodhuara nga revolucioni industrial kishin minuar autoritetin patriarkal dhe kishin imponuar ngadalë një model të ri të një familjeje “intime martesore”. Në të gjitha sferat e jetës, martesa bazohej në zgjedhjen e lirë të bashkëshortëve, në tërheqjen fizike dhe në dashuri. Megjithatë, edhe pse bashkëshortët jetonin vetëm, larg ndërhyrjeve të vjehrrave, gjëja e zakonshme e vjehrrës harpi ishte ende e paprekur. Frojdi ishte i pari që ia atribuoi luftërat e brendshme (veçanërisht hidhërimin midis vjehrrës dhe dhëndrit) impulseve të pavetëdijshme. “Një pjesë e këtyre impulseve është lehtësisht e identifikueshme. Për vjehrrën është kundërshtimi për të hequr dorë nga vajza e saj dhe mosbesimi i të huajit të cilit i është besuar […]. Për burrin është refuzimi për t’iu nënshtruar një testamenti që nuk është i tij”, shkruante babai i psikanalizës në Totem dhe Tabù, ku i vinte keq për “tabunë e kontaktit”.

NDJESHMËRIA KRYESORE. Që armiqësitë janë të pavarura nga statusi shoqëror i familjes, më në fund dëshmohet nga lista e krerëve të kurorëzuar, personaliteteve të shquara dhe liderëve botërorë, të cilëve vjehrra tepër posesive u ka kushtuar vështirësi. “Pas një burri të suksesshëm, ka një grua krenare dhe një vjehër të befasuar”, thirri presidenti amerikan Harry Truman në vitet 1950, i zbehur nga vjehrra e tij Madge Gates Wallace. Kryeministri britanik Winston Churchill ishte edhe më kaustik: “Nuk ka nevojë të përkeqësohen dënimet për bigaminë. Bigamisti ka dy vjehrra: si dënim më duket se mjafton”.

Burimi: focus.it/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV