Historia e saj u bë film/ 99 vjeç në shkollë, ndërron jetë nxënësja më e moshuar në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grua 99-vjeçare, që besohet të jetë nxënësja më e vjetër në botë e shkollës fillore, ka ndërruar jetë në mënyrë paqësore në shtëpinë e saj në Kenia. BBC raporton se Priscilla Sitienei pati komplikime shëndetësore pasi ndoqi mësimin të mërkurën.

Ajo dhe shokët e saj të klasës 12-vjeçare po përgatiteshin për provimet përfundimtare që do të fillonin javën e ardhshme.

Historia e zonjës Sitienei frymëzoi një film dhe u lavdërua nga agjencia e kulturës dhe arsimit e OKB-së, Unesco.

Ajo u rrit në Kenian e pushtuar nga britanikët dhe jetoi luftën e vendit të saj për pavarësi.

Vitin e kaluar ajo deklaroi për UNESCO-n se donte të motivonte nënat e reja që të ktheheshin në shkollë.

“Doja të tregoja një shembull jo vetëm atyre, por vajzave të tjera në mbarë botën që nuk janë në shkollë, pa arsim, nuk do të ketë dallim mes jush dhe pulës”, tha ajo.

Ajo iu bashkua Shkollës Përgatitore të Leaders Vision në 2010, por gjithashtu i shërbeu fshatit të saj Ndalat në Luginën e Riftit si mami për më shumë se 65 vjet.

Ajo kishte ndihmuar të lindnin disa nga shoqet e saj, të cilat atëherë ishin të moshës nga 10-14 vjeç.

E njohur me dashuri si “Gogo”, që do të thotë gjyshe në gjuhën lokale Kalenjin, ajo i tha BBC-së në vitin 2015 se po mësonte të lexonte dhe të shkruante, një mundësi që nuk e kishte kurrë si fëmijë.

“Unë shoh fëmijë që janë të humbur, fëmijë pa baballarë, të pashpresë. Unë dua t’i frymëzoj ata të shkojnë në shkollë,” shtoi ajo.

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV