I ndërtuar me 974 kontenierë, nis çmontimi i stadiumit ikonik të Botërorit të Katarit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Goditja me këmbën e majtë nga distanca e Paik Seung-Ho do të jetë përgjithmonë goli i fundit i shënuar në “Stadium 974”, dhe jo vetëm për këtë Botëror. Historia dihet, në fund të fundit, edhe “misioni”. Mbyllja në këtë mënyrë është një mënyrë e denjë, mund të thuhet.

Ai që shumë e kanë quajtur “stadiumi i kontejnerëve” mbyll dyert pas disa javësh jetë. I ndërtuar për “Katar 2022”, ai ka qenë gjithmonë një objekt i përkohshëm, I projektuar posaçërisht për t’u çmontuar në fund të kompeticionit.

Brazil-Koreja e Jugut ishte, pra, ndeshja e fundit e luajtur në “974”, ku “bujtën” edhe Meksikë-Poloni, Portugali-Gana, Francë-Danimarkë, Brazil-Zvicër, Poloni-Argjentinë dhe Serbi-Zvicër, si dhe, natyrisht, Seleçao e Tite në 1/8 finale.

I projektuar nga “Fenwick Iribarren Architects” dhe i inauguruar në vitin 2021, ai e ka marrë emrin nga numri i kontejnerëve të pranishëm në strukturën e tij, saktësisht 974. Një nderim për kodin (prefiksin) ndërkombëtar të telefonimit të vendit, ose +974.

Pasi të çmontohet, “Stadiumi 974” do të vazhdojë të ekzistojë diku tjetër. Misioni I projektit parashikon që struktura, ose një pjesë e saj, në fakt mund të ripërdoret diku tjetër. Gjë që do të ndodhë.

Në vitin 2021 priti Kupën Arabe, por në Kupën e Botës pa disa nga futbollistët më të mëdhenj të planetit të shënonin aty. Do ta shohim sërish në të ardhmen, por mbetet të saktësohet se ku do të jetë e nevojshme të përditësohet.

Të fundit

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën,...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Befason Maestro, ia thotë në sy Kristit: A vetëm një palë rroba ka babai yt

Mbrëmë, një nga banorët me të pëlqyer të shtëpisë së Big Brother Vip Albania u vu para një zgjedhje, ai kishte për detyrë që...

I ftohti ekstrem mbërthen Shqipërinë, ja çfarë do ndodhë me temperaturat në orët në vijim

Prej 24 orësh Shqipëria është përfshirë nga i ftohti polar, ku temperaturat anë zbritur disa grad nën zero. Ndërkohë që edhe në orët në vijim...

Lajme të tjera

Web TV