Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7 ballë godet këtë shtet në orët e para të mëngjesit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7 ballë të shkallës Rihter ka goditur brigjet e Indonezisë në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve (USGS), epiqendra e tërmetit ishte 154 kilometra veriperëndim të qytetit Tobelo.

Lëkundjet janë ndjerë gjithashtu në disa provinca dhe qytete jug të Filipineve, por nuk ka raporte të menjëhershme për të lënduar apo dëme.

Asnjë paralajmërim për cunami nuk është lëshuar nga Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës e Indonezisë.

Indonezia dhe Filipinet shtrihen në “Unazën e Zjarrit”, ku ndodhin shumica e tërmeteve dhe shpërthimeve vullkanike në botë.

Të fundit

U nda sot nga jeta, intervista me “Zonjën e Tironës” 3 vite më parë, ja historia e saj

Është ndarë sot nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Fjala.al pati...

E papritur nga produksioni/ Olta dëshiron të lërë shtëpinë e BBV, çfarë pritet të ndodhë

Banorët e Big Brother VIP pritet të japin sot vendimin përfundimtar për shtyrjen e spektaklit, ku do të konfirmojnë ose jo qëndrimin e tyre...

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai i cili gjeti rrugën drejt...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Lajme të tjera

Web TV