Merret vendimi/ 40 euro gjobë për shoferët që lënë dritaret hapur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nuk janë të paktë drejtuesit e mjeteve që sidomos gjatë muajve të verës i lënë hapur xhamat e makinave. Megjithatë, kjo praktikë specifike mund të çojë në vendosjen e një gjobe.

Greqia ka vendosur së fundmi në Kodin e Qarkullimit Rrugor një gjobë 40 euro. Arsyetimi i ligjvënësve është se kur shoferi lë xhamat e makinës hapur lehtëson hajdutët që t’ja vjedhin mjetin.

Më konkretisht, duke i lënë dritaret hapur mund të mos e parandaloni në mënyrë efektive përdorimin e automjetit tonë (nga të tjerët) pa lejen tonë.

 

Të fundit

“Plani i fshehtë për arrestimin e Dakos”/ Ish-drejtuesi i policisë tregon skemën

Ish-drejtuesi i policisë Arben Hajdarrmataj tha në emisionin Now në Euronews Albania se në kohën kur Fatmir Xhafaj ishte...

Para pak muajsh mundi kancerin/ Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur aktorja meksikane

Rebecca Jones, aktorja e njohur meksikane, ka ndërruar jetë në moshën 65-vjeçare herët në mëngjesin e sotëm. E njohur për rolin e saj si antagoniste në...

Shkolla e Policisë “përjashton” ekselentët/ S’lejohen ata mbi 30 vjeç apo që mbajnë syze

Në muajin shkurt 2023, Policia e Shtetit, njoftoi se janë hapur 300 vende vakante për punonjës policie. Kandidatët duhet të paraqiteshin deri më 15...

“Inskenime alla James Bond nëpër tunele”/ Pse iu vunë prangat Lefter Allës

Gazetari Lavdrim Lita tha në emisioni Now në Euronews Albania se kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla dhe biznesmeni i favorizuar prej tij në tenderin...

KQZ u ndalon socialistëve zhvillimin e 5 aktiviteteve politike!

5 aktivitete të socialistëve janë ndaluar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) pasi janë kategorizuar si aktivitete shtetërore për qëllime elektorale. “Të ndëshkuarit” janë Ministrja e...

Lajme të tjera

Web TV