AGJËRIMI

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mitro Çela

Taqo është pronar i hotel “Doro”. Dy ditë më parë më tha:
-Mitro duhet të agjërosh! Një japonez ka fituar çmimin “Nobël” për agjërimin! Ha një herë në ditë. Drekën në orën 16. Pastaj vetëm çaj! E bën?
-Do e bëj sepse do zbatoj porosinë e Ramës: “Agjërimi ilaç kundër virusit”!

-Lere sarkazmën! Fillo agjërimin! Çfarw ha në mëngjes?
-Cereal me qumësht…
-Skandal….
Qumësht Parmalat?…Pse sa lopë ka Italia që të ushqejë me qumësht italianët dhe shqipot?! Jazëk qumështit. Ha vetëm tërshërë…
-Mos më ngatërron me kalin?
-Lere ironinë! Hidh tërshërë në filxhan. Zbute me ujë. Aty i ke të gjitha:
proteina, fibra, vitamina.

-Alo… Jam Taqo. Agjërove?
-Po. Por natën, nga uria, për pak hëngra Ezmerkën!
-Ha…ha! Më mirë të hash gruan se sa të dëmtosh shëndetin!…Mos iu ndaj çajit, por shto edhe çaj me trëndafil të egër…Dhe agjëro.

U bëra pak Hamlet: Të agjëroj apo të mos agjëroj?! Mos ia fut si kau pelës Taqoja?

Hapa internetin…Kur agjëron, stomaku “bluan” për qejf të vet. Satelitët e stomakut: mëlçia, tëmthi, veshkat, zemra punojnë më ritmin që i ka “gatuar” perëndia. Indet nuk marrin ushqim nga stomaku, por hanë dhjamin e krijuar.

Përsëri ra telefoni:
-Alo jam Bert Kushe!..E fillove agjërimin?
-Edhe ti more Brut?
-Leri përrallat. Fillo! Të është bërë barku si tullumbac! Agjërimi nuk është shkencë e ditëve tona. Kurani porosit-Mbani Ramazan. Bile e quan Muaji i Shënjtë i Ramazanit. Në Bibël shkruhet-Kreshëm!

-Berti! I je futur teologjisë?
-Jo. Ndjek dietat e ushqimit. Në ushqim duhen futur gjërat e fermentuara: kos, turshi. Perimet e ziera…Me fermentim dhe gjërat e ziera-virusi del jashtë loje!

Të fundit

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i cili mban titullin “Ditë e...

Lajme të tjera

Web TV