test

“Alarmante!”/ Eksperti paralajmëron qytetarët: Uji me klor sjell sëmundje kancerogjene

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Uji është jetik për shëndetin tonë por nëse ai është i ndotur ose i kontaminuar mund të sjellë dëme në organizëm, sikurse edhe nga përdorimi i tij i jashtëm në lëkurë.

Ka ujë i cili edhe pse shitet i ambalazhuar mund të jetë i skaduar dhe ne shpeshherë e anashkalojmë këtë fakt.

Bilbil Daci, studiues për pastrimin dhe furnizimin me ujë, tregoi në emisionin GoodMorning Albanians  në Euronews Albania se klori i tepërt në ujë është shkaktar për sëmundje kancerogjene, dëme nervore dhe probleme të shikimit.

“Dëmet që sjell mbidoza e klorit në ujë janë të shumta që nga sëmundje kancerogjene, të sistemit imunitar, shikimin, sistemin nervor.

Problemi më i tmerrshëm është që e dëmton shikimin që pa lindur, nëse nëna e konsumon, sidomos nëpërmjet gatimit.

Efektin më të ashpër klori e ka kur e gatuan. Mbidoza e  klorit kalon nga një formë në një formë tjetër kimike më e fortë, pasi kur kalon në temperaturë bëhet akoma më i dëmshëm, bëhet me toksike se vetë lënda kimike e hedhur në ujë”, tha studiuesi.

Të fundit

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

I ulur në tualet, politikani i bashkohet gabimisht takimit virtual

Një kryebashkiak i Rio de Janeiro të Brazilit u kap duke iu bashkuar një takimi në internet ndërsa ishte ulur në tualet. Sipas mediave të...

Supergoli i futbollistit turk, mamaja dhe e dashura shpërthejnë në lot

Turqia e nis me fitore Europianin, teksa triumfoi 3-1 ndaj Gjeorgjisë në ndeshjen e zhvilluar në “Singal Iduna Park” për llogari të grupit F. Kombëtarja...

Lajme të tjera

Web TV