Rritet numri i grave të prekura nga sëmundjet e zemrës, shkak duhani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kardiologu, Indrit Temali tha se një nga faktorët kryesor që po bën që gra gjithnjë e më të reja të kalojnë atak në zemër është edhe përdorimi i duhanit.

I ftuar në  “Good Morning Albanians” ai tha se vihet re se janë shtuar shumë gratë që e konsumojnë duhanin, gjë që ka çuar edhe në numrin më të lartë të të rejave të prekura nga sëmundjet e zemrës.

“Krahas faktorëve të tjerë, kryesore në shkaktimin e atakut në zemër është përdorimi i duhanit. Ka një tendencë të shtuar të përdorimit të duhanit të grave në moshat e reja.

Duhet të ulet përdorimi i  duhanit te gratë, sepse kur ato kalojnë në infarkt ato kalojnë disa herë më keq se burrat.

Pastaj janë, kolesteroli, mbipesha, tensioni, çdo gjë e lartë është faktor madhor rreziku për sëmundje zemre”,-tha kardiologu Temali për Euronews Albania.

Të fundit

Vrau babanë dhe vëllain e ish-gruas, Gjykata merr vendimin drastik për Besnik Pjetrin

Gjykata e Lezhës dënoi me burg të përjetshëm Besnik Pjetrin (Përdeda) i cili në muajin gusht të vitit 2022...

Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri/ Sfidon amerikanët dhe Kushtetuesen

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar ndryshime në qeveri, ndërsa iu ka mbyllur derën e kandidimit për në zgjedhjet parlamentare të vitit 2025 të gjithë...

Sulmi i Iranit “trondit” tregjet financiare, çmimi i naftës mund të rritet frikshëm

Bota aktualisht po përballet me tre kriza të mëdha gjeopolitike me karakteristika të fuqishme gjeoekonomike dhe ato duhen parë si një e tërë, sepse...

Autizmi tek të rriturit, simptomat dhe përse është i vështirë diagnostikimi

Vitet e fundit kemi parë të famshëm që thonë se kanë zbuluar se vuajnë nga çrregullimet e spektrit autik në moshë madhore. Së fundmi...

VIDEO/ Përfshihet nga flakët një nga ndërtesat më të vjetra të Kopenhagës

Një zjarr ka shpërthyer në një nga ndërtesat më të vjetra të Kopenhagës. Sipas mediave të huaja, ekuipazhet e urgjencës shkuan menjëherë në vendngjarje. Zjarri...

Lajme të tjera

Web TV