Dy komisariate ndryshojnë varësinë, vëmendje krimeve kibernetike dhe problemeve në…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me fillimin e muajit Qershor policia e shtetit ka zyrtarizuar disa ndryshime ne menyrën e organizimit të punës së  saj.

Prej kësaj të enjte komisariati i Kavajes që ishtë nën varësi e Drejtorisë së Tiranës do ti kaloje në juridiksion Drejtorise së policisë Durrës.Po ashtu edhe komisariati Krujës është prekur nga këto ndryshime.Drejtoria e Tiranës tashmë e ka nën varësi të saj këtë komisariat që jo pak është përballur me ngjarjë kriminale dhe me personazhe të botës së krimit.Këto ndryshimë u pa e nevojshmë edhe pas miratimit të hartës së re gjyqsore cka solli edhe shkrirjen e disa prej prokurorive në vënd.Këto lëvizjë në strukturë pritët të sjellin përforcime tek sektori i krimeve të rënda për të cilën fokusi do të jetë tek hetimin dhe zbulimi i krimeve të zhvilluara nga grupet kriminale.E ndërsa për krimet që vijën sipasoje e konflikteve të castit apo brenda familjes do te vihet në zbatim një sektor i ri.

Nje tjeter ndryshim interesant ka të bëjë më vëmëndjen ndaj krimeve kibernetikë.Prej kësaj të enjte cdo drejtori vendorë e policise do të këtë një sektor vetëm për hetimeve e këtyre krimëve.

Shtimi i rastëve ku adoleshentet apo të miturit konfliktohen brenda apo në afërsi të ambjeteve të arsimore ka shtyrë policinë të rris sigurinë.Nga ekspertët është menduar që në cdo komisariat të ketë 3 specialist zonë të.cilët në juridiksionin e tyrë të shqyrtojë problematikat qe vijn konfliktet në afërsi apo brenda shkollës.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV