Elon Musk rikthehet më i fuqishëm se kurrë, shpallet sërish personi më i pasur në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Elon Musk, CEO i Tesla, SpaceX dhe Twitter, rifitoi titullin e personit më të pasur në botë, duke tejkaluar CEO-n e modës luksoze franceze, Bernard Arnault. Kjo sipas shifrave të Bloomberg Billionaires Index të publikuara sot.

Pasuria e Musk u rrit me 40.3% këtë vit në 192 miliardë dollarë, falë një rritjeje prej 24% të aksioneve të prodhuesit të makinave elektrike në maj.

Në dhjetor 2022, 51-vjeçari Musk kishte humbur titullin e tij si “personi më i pasur në botë” ndaj Arnault, 74 vjeç, i cili tani renditet i dyti në indeks me një pasuri neto prej 187 miliardë dollarësh.
Musk zotëron gati 14% të aksioneve të Tesla dhe mbi 40% të SpaceX, ndërsa Arnault zotëron rreth 60% të LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, 59 vjeç, i ndoqi ata me një pasuri prej 144 miliardë dollarësh.
Rritja e pasurisë së Musk pason vizitën e tij vendimtare në Kinë , e cila përfundoi të enjten.

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV