Përfitimet e qumështit të bletës, nga sistemi nervor deri tek kolagjeni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qumështi i bletës është një substancë e prodhuar nga bletët e reja. Ai shërben si burim ushqimi për kolonitë e mbretëreshës së bletëve.

Po ashtu ai përdoret në mjekësi për shkak të përfitimeve të shumta.

Disa nga këto përfitime janë:

Forcon imunitetin tuaj dhe i lufton alergjitë- Duke u bazuar në një studim të bërë në vitin 2001 të publikuar në revistën ndërkombëtare International Immuno pharmacology, qumështi i bletës mund t’ua forcojë sistemin tuaj imunitar.

Gjithashtu, në studim shkruante se mund t’i luftojë simptomat e alergjive sezonale.

I ndihmon pacientët me sëmundjen e alzheimerit- Studimet e fundit kanë treguar se qumështi i bletës mund të përmirësojë kujtesën tuaj sepse luan një rol të rëndësishëm në funksionet nervore.

Kështu, ai mund t’i ndihmojë edhe pacientët me alzheimer për ta parandaluar këtë sëmundje dhe për të shëruar çrregullimet nervore.

Përmban probiotikë nga të cilët mund të përfitoni– Qumështi i bletës është burim i përfitimit të baktereve të dobishme të cila iu ndihmojnë në tretjen e ushqimeve dhe luftimin e sëmundjeve të ndryshme.

Studimet mjekësore kanë zbuluar se ndikon edhe në forcimin e imunitetit dhe kundër kancerit.
Rrit nivelet e kolagjenit- Një studim i bërë në Universitetin e Koresë Kyung Hee, raporton se qumështi i bletës i rregullon problemet me lëkurën dhe rrit nivelin e kolagjenit.

Kolagjeni ndikon në parandalimin e rrudhave dhe tharjes së lëkurës.

E trajton osteoporozën– Sëmundja e osteoporozës ndodh kur eshtrat dobësohen. Sipas disa studimeve qumështi i bletës ndikon në forcimin e eshtrave duke rritur nivelin e kalciumit dhe fosfatit.

I shëron plagët– Mjalti njihet për vetitë shëruese të tij. Por, gjatë një studimi është vërtetuar se qumështi i bletës është akoma më efektiv.

Gjatë studimit, qumështi i bletës ishte hedhur në plagë dhe ishte lënë ashtu për 48 orë.

Lexo edhe :  Lajmet për politikën ju dëmtojnë zemrën

Pas 48 orëve ishte vërejtur rritja e numrit të lipideve të cilat ndikojnë në përshpejtimin e shërimit të plagëve.

E trajton diabetin– Përdorimi i qumështit të bletës ndikon në ndryshimin e niveleve të glukozës dhe kjo gjë mund t’i ndihmojë pacientët me sëmundjen e diabetit.

Kjo mënyrë e shërimit është konsideruar nga studiuesit si trajtim në mënyrë natyrale.

Të fundit

Sa i sigurt është sushi që hamë?

Ngrënia e sushit - nëse peshku është i cilësisë së shkëlqyer - nuk është në vetvete një aktivitet i...

Shqiptarët me paga të ulëta por orë të zgjatura pune

Sipas raportit të fundit të INSTAT-it, shqiptarët kanë pagat më të ulëta, por punojnë me orët më të zgjatura në Europë e rajon. Një i...

Ndoshta nuk e besoni por kafe me gjalpë është mënyra më e mirë për të humbur në peshë!

Tashmë është përhapur masivisht një mënyrë e re e konsumimit të kafesë në SHBA dhe mund të konsiderohet si më e çuditshmja. E kemi...

Kërkoi 200 mijë dollarë dëmshpërblim, kush e nxorri videon erotike të Inis Gjonit?

Publikimi i video-skandaleve ka patur gjithmonë një interes të gjerë publik në të gjithë botën. Për më tepër kur bëhet fjalë për personazh publik. Duke...

Vajza e vogël feston 8 vjetorin e lindjes, Fevziu ndan si rrallëherë momentet nga festa

Vajza e saj moderatorit të njohur, Blendi Fevziut feston sot 8-vjetorin e lindjes. Moderatori ka ndarë në ‘Instagram’, foton nga festa e ditëlindjes së vajzës...

Lajme të tjera

Web TV