Anija e mbytur në Greqi, refugjati sirian gjen vëllain që mendonte se ishte i vdekur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Emigrantët e shpëtuar nga anija e mbytur në brigjet greke janë vendosur në një ndërtesë në Malaka. Mediat greke shkruajnë se 68 persona përfshirë disa të mitur do të transferohen në ambientet e të miturve.

Por gjithashtu të afërmit kanë vijuar të kërkojnë familjarët e tyre në portin e Kalamatës. Mes tyre një djalë i quajtur Fardi arriti të dallonte vëllain e tij dhe u përpoq ta përqafonte. Vëllai i tij Mohamed u shpëtua nga mbytja e anijes ku u raportuan të paktën 79 të vdekur.

Prekës ishte takimi mes tyre, ndërsa vëllezërit nuk i mbajtën dot lotët.

Fardi, një refugjat sirian erdhi nga Holanda për të kërkuar dhe gjetur vëllain e tij 18-vjeçar Mohamed, i cili ishte në bordin e varkës që u fundos.

Muhamedi ishte nisur nga Libia dhe destinacioni i tij përfundimtar ishte Italia. Ai kurrë nuk arriti atje, por fatmirësisht u shpëtua nga tragjedia.

Të fundit

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Vula e PD/ Basha apo Berisha? Ja gjyqtarët që kanë në dorë fatin e demokratëve

Gjykata e Apelit në Tiranë është vënë dje në lëvizje, ndërsa ka caktuar datën 11 qershor si datën kur do të rinisë sërish gjykimin...

Lajme të tjera

Web TV