Sëmundjet dentare dhe trajtimi i tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prishjet e dhëmbëve

Kur dhëmbët nuk janë larë osenuk janë larë sa duhet, një shtresë bakteriale shfaqet në sipërfaqen e dhëmbit. Këto baktere prodhojnë acid duke tretur mbetjet e ushqimit (bukë, krisur, patate të skuqura, çokollatë, etj ushqime me sheqer) të mbetura në gojë. Këto acide shpërndajnë indet e forta të dhëmbit (smalt dhe dentin), duke krijuar karies.

Me kalimin e kohës, kariesi i dhëmbëve përparon dhe krijon zgavra, dhe këto zgavra nuk shërohen kurrë më vetvetiu, pasi të formohen. Nëse nuk trajtohen, ato rriten dhe shkaktojnë humbje serioze të materialit në dhëmb.

Acidet sulmojnë vazhdimisht sipërfaqen e dhëmbit. Sidoqoftë, prishja e dhëmbëve nuk ndodh menjëherë. Arsyeja për këtë është se elementët e tjerë parandalojnë zgavrat duke forcuar dhëmbët. Duke precipituar mineralet në pështymë në sipërfaqen e dhëmbit, ai përpiqet të forcojë dhëmbët kundër kariesit. Përveç kësaj, fluori në ujin e pijshëm dhe pastën e dhëmbëve forcon dhëmbët kundër zgavrave.

 

 

 

 

 

 

 

A duhet të zëvendësohen mbushjet amalgamike (argjendi) me mbushje të përbëra (të bardha)?

Nëse kariesi i ri zbulohet nën ose rreth mbushjeve të amalgamës, ato mund të zëvendësohen me mbushje të përbëra. Në të kaluarën, mbushjet e përbëra nuk aplikoheshin në dhëmbët e pasmë sepse nuk ishin të forta. Sidoqoftë, sot, mbushjet e përbëra janë zhvilluar dhe bërë aq të forta sa edhe mbushjet e amalgamit. Mbushjet e përbëra tani përdoren shpesh dhe në mënyrë të sigurt në zonat e përparme dhe të pasme sipas nevojës.

Për të parandaluar prishjen e dhëmbëve;

-Kushtoni kujdes larjes së dhëmbëve dhe përdorimit të fillit.

-Shmanguni nga ushqimet midis racioneve.

-Nëse jeni duke marrë ilaçe që zvogëlojnë sasinë e pështymës, pini shumë ujë.

-Vizitoni dentistin tuaj dy herë në vit.

-Shkaqet e veshjes së dhëmbëve.

-Larja dhe fërkimi shumë I fort I dhëmbëve.

-Konsumimi i tepërt i ushqimeve dhe pijeve acidike.

-Furçë e forte e dhëmbëve.

-Përdorimi i pastës së gabuar të dhëmbëve (pasta me veti gërryese).

-Shtrëngimi dhe kërcitja e dhëmbëve.

-Parandalimi dhe Trajtimi

-Lani të gjitha sipërfaqet e dhëmbëve tuaj me lëvizje rrethore, duke shmangur lëvizjet mbrapa-përpara ose lart-poshtë në një zonë të vetme.

-Në përgjithësi, zgjidhni një furçë dhëmbësh me fortësi të mesme.

-Përdorni një pastë dhëmbësh që përmban fluor dhe ka pak gërryes.

Mos i lani dhëmbët menjëherë pas konsumimit të ushqimeve dhe pijeve acidike. Shpërlajeni gojën vetëm me ujë dhe lani dhëmbët pas 1-2 orësh.

Nëse ekziston humbja e madhe e materialit, trajtoni dhëmbët tuaj me restaurime ose me porcelan.

Për të parandaluar shtrëngimin dhe kërcitjen e dhëmbëve, aplikoni pllakën e natës të rekomanduar nga dentisti juaj.

Seksionet të tjëra të ndërlidhura

-Qendra e Dhimbjeve Faciale- Të Fytyrës dhe Nyjes së Noufullës

-Sëmundjet e Mishit të Dhëmbëve dhe Trajtimi i Tyre

-Endodonci

-Dentistri Estetike (Zbardhja e Dhëmbëve dhe Laminant e Porcelanit)

-Prozetat Fikse dhe Të Lëvizshme

-Implantolongjia Orale

-Pedodontia (Shëndeti Oral dhe Dental te Fëmijët)

 

 

 

 

 

 

 

Çfarë paralajmëron djersitja natën, a duhet të shqetësoheni?

Djersitjet e natës i referohen çfarëdo djersitjeje të tepërt, që ndodh gjatë natës. Megjithatë, në qoftë se dhoma juaj e gjumit është e nxehtë ose temperaturat janë të larta, ju mund të djersisni gjatë gjumit dhe kjo është normale.

Cilat janë shkaqet e djersitjeve të natës tek gratë, burrat dhe fëmijët?

Ka shumë shkaqe të ndryshme të djersitjeve të natës. Për të përcaktuar se çfarë i shkakton djersitjet gjatë natës, duhet ditur një histori të detajuar mjekësore për të vendosur nëse përgjegjësi për djersitjet e natës është një gjendje mjekësore e fshehur, themelore. Edhe pse shumë njerëz e lidhin menopauzën me djersitjet e natës, kjo është vetëm një nga shkaqet e kësaj gjendjeje mjekësore tek femrat. Shumë sëmundje të tjera mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës tek burrat, gratë apo fëmijët.

Cilat janë simptomat e djersitjeve të natës?

Në varësi të shkakut themelor të djersitjeve të natës, njerëzit mund të përjetojnë edhe simptoma të tjera bashkë me djersën p.sh:

-Me praninë e infeksioneve apo sëmundjeve të caktuara, bashkë me djersitjet e natës mund të shfaqen   edhe ethe.

-Ndonjëherë mund të shfaqen dhe të dridhura ose ndjesi të ftohta;

-Me sëmundjen e kancerit si limfoma, pacientët mund të përjetojnë rënie të pashpjegueshme në peshë

-Djersitjet e natës, për shkak të tranzicionit menopauzal, janë të shoqëruara me simptoma të tjera tipike të menopauzës si thatësia vaginale, valët e nxehtësisë dhe ndryshime të humorit;

-Djersitjet e natës, që shfaqen si një efekt anësor i barnave, mund të shoqërohen me efekte të tjera anësore të tyre, në varësi të llojit të përdorur;

-Gjendjet mjekësore që sjellin djersitje të tepërt në përgjithësi (në krahasim me djersitjen vetëm gjatë natës), mund të shkaktojnë rritje të djersitjes, në orët e tjera të ditës.

Monopauza

Valët e nxehtësisë që shoqërojnë tranzicionin menopauzal, mund të ndodhin natën dhe të shkaktojnë djersitje. Ky është një shkak shumë i zakonshëm i djersitjeve të natës, tek femrat perimenopauzale. Është e rëndësishme të kujtojmë se valët e nxehtësisë dhe simptomat e perimenopauzës, mund t’i paraprijnë menopauzës (ndërprerjes së menstruacioneve), për vite të tëra.

 

 

 

 

 

 

 

Hiperhidroza idopatike

Hiperhidrozë idiopatike është një gjendje në të cilën trupi në mënyrë të vazhdueshme, prodhon shumë djersë, pa ndonjë shkak mjekësor të identifikueshëm.

Infeksionet

Zakonisht, tuberkulozi është infeksioni që lidhet më shpesh me djersitjet e natës. Megjithatë, infeksionet bakteriale gjithashtu mund të lidhen me djersitjet e natës. P.sh:

-Endokardit (inflamacion i valvulave të zemrës)

-Osteomielit (inflamacion brenda eshtrave për shkak të infeksionit)

-Gjendra të ndryshme (p.sh. puçrrat nga infeksioni i rrënjës së qimeve, apendicit, bajamet, gjendrat perianale, peritonsilare, divertikulit)

Kanceri

Djersitjet e natës janë një shenjë e hershme e disa lloje kancerësh. Lloji më i zakonshëm i kancerit i lidhur me djersitjet e natës është limfomë. Megjithatë, njerëzit që kanë një kancer të padiagnostikuar, shpesh kanë simptoma të tjera të tilla si humbje peshe të pashpjegueshme dhe ethe.

Medikamentet

Medikamentet antidepresive janë një lloj i zakonshëm barnash që mund të sjellin djersitje të natës. Të gjitha llojet e barnave kundër depresionit mund të shkaktojnë djersitje të natës ose efekte anësore.

Çrregullimet hormonale

Djersitjet ose valët e nxehtësisë mund të hasen në çrregullime hormonale, duke përfshirë feokromocitomë-n (një lloj i kanceri i gjëndrës së adrenalinës që mbiprodhon hormonet që njihen si katekolaminat), sindroma karcinoide (prodhim i tepërt i hormoneve të caktuara nga tumorët e mushkërive ose të sistemit gastrointestinal) dhe hipertiroidizëm (niveli i tepruar i hormoneve tiroide).

Trajtimi i djersitjeve të natës

Trajtimi për djersitjet e natës varet nga shkaku themelor. Djersitjet e natës zakonisht janë një bezdi e padëmshme, megjithatë, ndonjëherë janë një shenjë e një sëmundjeje. Njerëzit që vuajnë nga djersitjet e pashpjegueshme të natës, duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Çfarë duhet të dinë gratë përpara se të përdorin pilula kontraceptive

Pilula e kontrollit të lindjes është ndër zhvillimet mjekësore më të dobishme për gratë. Disponueshmëria e pilulës si një metodë kontracepsioni e përballueshme, e sigurt dhe e besueshme u ka dhënë grave më shumë kontroll mbi jetën e tyre seksuale dhe shëndetin riprodhues. Por, jo vetëm kaq…

Depresioni:

Përdorimi i kontracepsionit shoqërohet me përdorimin e mëvonshëm të antidepresantëve dhe diagnoza fillestare të depresionit, veçanërisht te adoleshentët. Kjo sugjeron që përdorimi i kontraceptivëve hormonalë mund të ketë efektin negativ të depresionit.

Njolla:

Njolla është efekti anësor më i shpeshtë i pilulave të kontrollit të lindjes. Gjakderdhja vaginale në mes të cikleve menstruale njihet si njolla. Mund të ketë rrjedhje kafe ose pak gjak. Njolla, e njohur gjithashtu si gjakderdhje e re, përshkruan gjakderdhjen vaginale që ndodh në mes të periudhave menstruale.

Shkarkimi kafe ose gjakderdhja e vogël mund të jetë pamja. Efekti negativ më tipik i tabletave të kontrollit të lindjes është njollosja. Kjo ndodh kur mitra përshtatet të ketë një shtresë më të hollë dhe trupi përshtatet me ndryshimin e niveleve të hormoneve. Gjakderdhja midis periodave mund të shmanget duke marrë pilulën sipas udhëzimeve, shpesh çdo ditë dhe në të njëjtën kohë çdo ditë.

Shtimi në peshë:

Shtimi i peshës zakonisht renditet si një efekt anësor i mundshëm i pilulave të kontrollit të lindjes, por hulumtimet ende nuk e kanë konfirmuar atë. Edhe pse hulumtimet nuk e kanë verifikuar ende, shtimi në peshë shpesh renditet si një efekt anësor i mundshëm i tabletave të kontrollit të lindjes.

Përdorimi i pilulës kontraceptive ka potencialin të shkaktojë mbajtje të lëngjeve ose peshë uji. Ato gjithashtu mund të rezultojnë në fitime në masën e muskujve ose yndyrës. Megjithatë, disa individë mund të raportojnë se kanë humbur peshë pas përdorimit të ilaçit.

Mungesa e periodave:

Përdorimi i pilulave kontraceptive mund të rezultojë në cikle menstruale tepër të lehta ose inekzistente. Periudhat shumë të lehta ose menstruacionet e anashkaluara mund të ndodhin si rezultat i përdorimit të tabletave të kontrollit të lindjes. Hormonet që ato përmbajnë janë arsyeja për këtë.

Njerëzit mund ta përdorin pilulën për të kapërcyer në mënyrë të sigurt një periudhë në varësi të llojit të kontrollit të lindjes që përdorin. Është e rëndësishme të bëni një test shtatzënie nëse dikush dyshon se mund të jetë shtatzënë. Edhe pse pilula e kontrollit të lindjes është përgjithësisht e suksesshme, shtatzënitë ende mund të ndodhin, veçanërisht kur përdoren gabimisht.

Lexo edhe :  Nga perandori Pu Yi në Fronin e Dragoit tek revolucioni i shokut Mao Ce Dun

Problemet me sytë:

Studimet kanë treguar një korrelacion midis ndryshimeve hormonale të pilulës dhe një zmadhimi të kornesë në sy. Kjo nuk sugjeron një shans më të lartë për të zhvilluar një sëmundje të syrit, por mund të sugjerojë që lentet tuaja të kontaktit nuk janë më të vendosura fort. Sipas disa studimeve, një trashje e kornesë në sy lidhet me ndryshimet hormonale të shkaktuara nga pilula. Kjo nuk tregon një rrezik të shtuar të sëmundjes së syrit, por mund të tregojë se lentet tuaja të kontaktit nuk janë më të përshtatshme.

Mpiksja e gjakut:

Përdorimi i pilulave kontraceptive mund të rrisë rrezikun e një personi për mpiksje gjaku dhe presion të lartë të gjakut ose hipertension. Si rezultat, mund të ketë një atak në zemër ose goditje në tru. Një mpiksje gjaku në mushkëri mund të shkaktojë dëm serioz apo edhe vdekje. Këto pasoja të dëmshme janë të rralla por mjaft të këqija.

Studim

Teknika e re 5 minutëshe ndihmon në uljen e depresionit

Kur flasim për depresionin, ne po flasim për një gjendje mendore që shkon përtej kufijve të trishtimit normal.  Simptomat tipike të depresionit përfshijnë pesimizmin, trishtimin, nervozizmin dhe  lodhjen ose mungesën e energjisë. Ka gjithashtu ndjenja të pafuqisë dhe një refuzim të imazhit të vetvetes.

Një teknikë 5 minutash

Në vitin 2007, studiuesit në Universitetin e Essex  kryen një eksperiment për të vlerësuar efektin e natyrës në humor.

Ajo erdhi nga ideja se të qenit rreth një mjedisi natyror përmirëson qëndrimin tonë. Por, ata zbuluan se ndikimi ishte shumë më i madh nga sa kishin menduar në hipotezat e tyre të hershme.

Ekspertët arritën në përfundimin se, në vetëm 5 minuta, kontakti me natyrën arriti të reduktojë simptomat e depresionit deri në 70% .

Ne të gjithë e dimë intuitivisht se nëse ndihemi të dobët, nuk është një ide e mirë të qëndrojmë të mbyllur brenda. Ajo që nuk dinim është se vendi i përsosur për të përballuar emocionet negative është një pyll, kopsht ose çdo vend ku ka natyrë dhe jetë. Ne gjithashtu nuk e dinim se duhen vetëm 5 minuta.

Në ditët e sotme ka lëvizje që njerëzit i kanë përcaktuar si ” ekoterapitë “. Ata mbrojnë se sa shumë mund të na i qartësojë gjërat kontakti me natyrën. Disa studime kanë vërtetuar se të qenit në një mjedis më të pastër për një kohë të vogël dhe të lëmë problemet pas, rimbush energjinë tonë.

Kur shfaqen simptomat e depresionit, qofshin tipike apo delikate, ia vlen ta bëni natyrën pjesë të terapisë formale. Ju vetëm duhet të gjeni një hapësirë të gjelbër dhe të qëndroni në të për të paktën pesë minuta.

Sulmet e paniku, ja arsyet se nga shkaktohen

Sulmet e panikut mund të shfaqen në momentet më të papritura: ndërsa punoni ose kur jeni në shtëpi ulur në divanin tuaj. Por, pse këto përvoja të pakëndshme? Zbulojeni tani…

Çfarë është një sulm paniku dhe si manifestohet?

Një sulm paniku është si një cunami: një përvojë e frikës së tepruar, të thellë dhe të dëshpëruar, pa pasur një shkas të vërtetë. Ato janë përvoja, përveç kësaj, që shoqërohen me një simptomë fiziologjike intensive. Aq shumë sa shumë njerëz shkojnë në urgjencë duke menduar se janë gati të pësojnë një atak në zemër. Dhimbja fizike është reale; Po aq sa vetë trazira emocionale.

Simptomat e një sulmi paniku

Sulmi i parë i panikut nuk harrohet kurrë. Mund të themi se, brenda përvojave në fushën e psikiatrisë, është një nga më shqetësueset që dikush mund të vuajë. Perceptimi se do të vdesësh është shumë i shpeshtë.

-Simptomat fizike

-Marramendje.

-Dridhje.

-Takikardi.

-Dhimbje gjoksi.

-Ndjesi mbytjeje.

-Parestezia (pickimi i trupit).

-Simptomat emocionale dhe njohëse

-Frikë e tepruar dhe irracionale.

-Duke menduar se je gati të vdesësh.

-Arsyet pse keni sulme paniku

 

 

 

 

 

 

 

Shkaqet biologjike dhe gjenetike

Edhe pse është e mundur që secili prej nesh të përjetojë një sulm paniku në një moment, ka nga ata që merren shpesh me to. Shkaku i këtij realiteti klinik kufizues do të ishte në faktorët gjenetikë. Studime të tilla si ato të përbashkëta nga Human Molecular Genetics theksojnë se një tepricë e aleles në gjenin monoamine oxidase është e dukshme tek gratë. Sulmet e panikut janë mesatarisht më të shpeshta në gjininë femërore dhe kjo veçanti gjenetike rrit rrezikun e pamjes së tyre.

Ndryshime funksionale në amygdala cerebrale

Nëse jeni duke pyetur veten pse jeni duke pasur këto kriza, arsyeja është në trurin tuaj amygdala. Kjo qendër nervore për përpunimin emocional mund të paraqesë disa veçanti që rrisin rrezikun e vuajtjes, në një masë më të madhe, këto përvoja.

Ajo që e shkakton këtë rajon të trurit është të na vendosë gjithmonë në një gjendje konstante “alarmi”. Kjo hiperarousal na përmbledh në një perceptim të frikës së vazhdueshme dhe se diçka shumë e keqe do të ndodhë.

Stresi kronik ose presioni i vazhdueshëm

Edhe pse stresi është një mekanizëm natyror që na lejon të përballemi me sfida dhe kërcënime specifike, ndonjëherë është jashtë kontrollit tonë. Kur situatat stresuese dhe presioni zvarriten dhe kërkesat tejkalojnë burimet tona psikologjike, shfaqen sulme.

Trupi dhe truri tregojnë në këto situata një nivel shumë të lartë kortizoli, norepinefrine dhe adrenaline. I gjithë ai tension i grumbulluar “shpërthen” në çdo moment. Ne gjithashtu e dimë se ka njerëz me një rezistencë më të ulët ndaj stresit; Ose për shkak të faktorëve neurobiologjikë ose strategjive të pamjaftueshme të përballimit. Kjo rrit pamjen e sulmeve.

Kur godet frika: Sfidat e jetës

Sulmet në fjalë lindin vetëm ose janë komorbide me çrregullime të tjera si ankthi apo trauma. Jeta na vë në rrethana të vështira që nuk dimë gjithmonë t’i përballojmë dhe që shoqërohen nga një ndjenjë e vazhdueshme frike. Le të shohim disa shembuj:

-Përballimi i një humbjeje.

-Të kesh një njeri të dashur të sëmurë.

-Trajtimi i traumave psikologjike.

-Humbja e punës dhe përballja me probleme ekonomike.

-Të kesh fobi, të tilla si të folurit publik.

-Përballuni me ndryshime shumë intensive të jetës, si ndarja e një çifti.

 

Shkaqe të tjera që keni sulme paniku

Ky fakt mund të na tërheqë vëmendjen, megjithatë, shkenca ka paralajmëruar për këtë faktor për dekada të tëra: duhani rrit rrezikun e sulmeve të panikut.

Në një farë mënyre, theksohet edhe një herë se si pirja e duhanit ndikon në shfaqjen e disa çrregullimeve psikologjike, si ankthi. Nga ana tjetër, nuk mund të ndalohet që konsumi i disa drogave psikoaktive shpesh çon në këto përvoja.

 

Çfarë të bëj kur kam kriza paniku?

Një sulm paniku është një simptomë thelbësore e një realiteti emocional që duhet të ndjekim; Është një zile zgjimi. Nëse e përjetojmë një herë dhe jemi të qartë për shkakun, ajo duhet trajtuar.

Tani, në rast se nuk kuptojmë se çfarë ndodh me ne dhe jetojmë më shumë se një sulm paniku brenda një muaji, është e nevojshme të kërkojmë ndihmë të specializuar.

-Këshilla për të menaxhuar një sulm paniku

-Përsëriteni vetes se jeni të sigurt.

-Përfytyroni imazhe relaksuese dhe pozitive.

-Qëndro aty ku je dhe merr frymë ngadalë e thellë.

-Duhet t’i thuash vetes se kjo përvojë do të përfundojë së shpejti.

-Bëni ushtrime, ecni çdo ditë.

-Praktiko jogën.

-Mbështetu tek njerëzit që të duan.

Sipas ekspertëve

Dhimbjet menstruale ja 3 barëra që mund t’i zvogëlojnë

Është e pamohueshme që acarimi, luhatjet e humorit dhe ngërçet e dhimbshme vendosin një sasi të madhe stresi në trupin dhe mendjen tuaj. Në fakt, për shkak të dhimbjeve të menstruacioneve, shumë njerëz e kanë shumë të vështirë të kryejnë edhe detyrat më elementare të përditshme.

Xhenxhefili:

Lehtësisht i aksesueshëm në treg, xhenxhefili përdoret nga njerëzit për të shijuar ushqimin dhe për të trajtuar një sërë sëmundjesh. Kjo erëz mund të lehtësojë dhimbjen e menstruacioneve, të cilat shkaktohen nga një tepricë e prostaglandinave. Konsumimi i xhenxhefilit ndihmon në uljen e shqetësimit dhe sekretimit të menstruacioneve

Majdanozi:

Ka reputacion për rregullimin e ciklit menstrual dhe lehtësimin e dhimbjeve. Majdanozi përmban shumë magnez, një relaksues natyral që mund t’ju ndihmojë të largoni dhimbjet menstruale. Ai gjithashtu përmban shumë hekur, kalcium dhe vitaminë B. Gratë zakonisht ankohen për fryrje dhe mbajtje uji gjatë periodave. Ato mund të lehtësohen edhe nga majdanozi falë cilësive të tij pastruese.

Kopër:

Për shkak të karakteristikave të tij anti-inflamatore, kopër mund të jetë në gjendje të lehtësojë shqetësimin tuaj të menstruacioneve duke relaksuar muskujt e mitrës. Gjithçka që duhet të bëni për të lehtësuar dhimbjet torturuese menstruale është të shtoni farat e koprës në një filxhan me ujë të nxehtë. Më pas shtoni mjaltë dhe konsumojeni tri herë në ditë. Kjo do të kontrollojë gjakderdhjen dhe do të zvogëlojë shqetësimin e menstruacioneve.

Të fundit

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

Lajme të tjera

Web TV