Konsumi familjar/ Eurostat: Shqipëria e fundit në rajon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Eurostat ka publikuar dy raporte të reja nëpërmjet të cilave analizon fuqitë blerëse të familjeve shqiptare dhe nivelin e çmimeve në ekonomi, nëse mund të konsiderohemi relativisht një vend i lirë apo i shtrenjtë.

Kështu në raportin e konsumit familjar, Shqipëria është e fundit në rajon. Në vendin tonë fuqia blerëse është 40% e mesatares evropiane.

Pra, një familje shqiptare mund të konsumojë vetëm 40% të gjërave të një qytetari europian. Në rajon pas nesh vjen Maqedonia e Veriut, Bosnja më pas Serbia dhe në krye qëndron Mali i Zi.

Sa i përket nivelit të çmimeve shifrat gjithashtu nuk janë premtuese. Vendi ynë në këtë aspekt renditet i dyti në rajon. Çmimet tona janë sa 61.3% e mesatares europiane, në një garë ku para nesh qëndron vetëm Serbia.

Eurostat bën edhe diferencim të çmimeve për grupe të ndryshme artikujsh. Kështu Shqipëria tejkalon mesataren e çmimeve europiane për këpucët (105.8%) si dhe në komunikacion (116.2%).

Edhe për produktet elektronike(121.7%) dhe pajisjet shtëpiake (122.2%) e tejkalojmë mesataren e çmimeve të BE-së.

Ndërkohë sipas Eurostat vendi ka nivelin më të ulët të çmimeve për produktet energjitike(40.9%), ndikuar kryesisht nga çmimi i subvencionuar i energjisë elektrike si dhe për hotelet dhe restorantet (46.8%) dhe transportin publik(49.9%)

Ndërkohë një tregues tjetër i publikuar nga Eurostat tregon se shpenzimet për ushqime në raport me PBB-në ishte 31.2%, ndërsa mestarja e BE-së qëndron në 6.6%.

Në këtë mënyrë jemi vendi me harxhimet më të larta në rajon për shpenzimet për ushqime.

Të fundit

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj...

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi gjithçka Si e bëri një...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Lajme të tjera

Web TV