Beleri mbetet në burg/ Vjen reagimi i ashpër nga Greqia: Heshtja përbën bashkëpunim

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vjen reagimi i parë nga Greqia, pas vendimit të gjykatës shqiptare për ta lënë në burg të Fredi Belerit, i cili përmes avokatëve kërkoi të lirohet për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës.

Është partia e ekstremit të djathtë “Zgjidhja Greke”, që përmes një retorike të ashpër sulmon kryeministrin Qirjako Miçotaqi, për mosbërjen e maksimumit të tij në “mbrojtje të helenizmit të Vorio-Epirit.

Në një reagim të publikuar nga mediat greke, kjo forcë politike flet ndër të tjera për “spastrim etnik të Epirit të Veriut nga regjimi shqiptar”.

Nënkryetari i kësaj partite, njëkohësisht eurodeputeti Kyriakos Velopoulos, e quan kryeministrin Edi Rama si “persekutor i grekëve”.

“Regjimi Rama e ndaloi kryebashkiakun e zgjedhur të Heimarrës, Fredi Beleri, të merrte pjesë në ceremoninë e betimit të tij dhe e mban të mbyllur në burgjet e Tiranës. Sot vërtetohet krimi i qeverisë Mitsotakis dhe i PtD-së, të cilët në vend që të shterrnin çdo mjet për të mbrojtur helenizmin e Vorio-Epirit, organizuan ekspozita për “krijimet artistike” të persekutorit të grekëve! Zgjidhja Helenike kërkon përdorimin e çdo mjeti të mundshëm, në mënyrë që Rama të largojë duart e tij të pista nga helenizmi i Vorio Epirit. Heshtja tani përbën bashkëpunim në spastrimin etnik të Epirit të Veriut nga regjimi shqiptar”.

Kujtojmë se Beleri qëndron pas hekurave me akuzën e korrupsionit në zgjedhje, pasi u kap në flagrancë duke paguar 400 mijë lekë të vjetra për të blerë 8 vota, një ditë para zgjedhjeve vendore në Shqipëri. Po ashtu vlen të theksohet se ndonëse Fredi Beleri është i deklaruar si anëtar i minoritetit grek, Himara dhe banorët e saj nuk njihen si të tillë nga Shqipëria.

Të fundit

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Elgit Doda lancon këngën e re por ka një paralajmërim për fansat e tij

Këngëtari i mirënjohur Elgit Doda ka lancuar projektin e tij më të ri muzikor pak momente më herët i cili mban titullin “Ditë e...

Lajme të tjera

Web TV