Politika në zi! Ndërron jetë ish-presidenti i njohur (Emri+Foto)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka ndërruar jetë sot në moshën 81-vjeçare ish-presidenti i Republikës së Serbisë, ministri i Jashtëm dhe nënkryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, Milan Milutinoviç. Këtë informacion e ka publikuar në llogarinë e tij në Instagram ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç.

Politika në zi! Ndërron jetë ish-presidenti i njohur (Emri+Foto)

“Ai ka kryer funksionet më të rëndësishme në periudhën më të vështirë të historisë së Serbisë. Ngushëllimet e mia më të thella për familjen dhe miqtë e tij,”– ka shkruar ai.

Kush ishte Milan Milutinoviç?

Ai lindi në Beograd më 19 dhjetor 1942. Shkollën fillore dhe të mesmen e kreu në Beograd, ndërsa në vitin 1965 u diplomua në Fakultetin Juridik.

Në moshën 20-vjeçare ka qenë anëtar i kryesisë së Shoqatës së Rinisë Socialiste, përgjegjës për marrëdhëniet ndërkombëtare. Më vonë u bë anëtar i këshillit politiko-shoqëror të Kuvendit Federal dhe njëkohësisht kryetar i Komitetit Komunal të Bashkimit të Komunistëve të Vraçarit dhe anëtar i Komitetit të Qytetit të SK Beogradit.

Kjo u pasua nga posti i Sekretarit të Republikës për Arsimin dhe Shkencën. Më pas, u emërua drejtor i Bibliotekës Kombëtare të Serbisë nga viti 1983 deri në vitin 1989.

Në kohën e Sllobodan Millosheviçit, Milan Millutinoviç ishte një nga bashkëpunëtorët më të afërt të tij, me të cilin u nda menjëherë pas 5 tetorit.

Pas ardhjes së Millosheviçit në pushtet në Serbi (1987), Millutinoviç zuri një pozicion në Sekretariatin Federal të Punëve të Jashtme si ndihmës shef i Administratës së Shtypit.

Në Hagë, ku u dorëzua në janar 2003, Millutinoviq u akuzua për krime kundër shqiptarëve gjatë luftë së Kosovës në gjysmën e parë të vitit 1999. Pas gjashtë vjetësh, gjykata e liroi atë nga akuzat.

Në shkurt 2009, Tribunali i Hagës e liroi Millutinoviçin nga të gjitha akuzat kundër tij.

Të fundit

“Janë 3 banda”/ Lubonja: Liderët politikë kanë grabitur shqiptarët

Në emisionin Open në News 24 u diskutua për deklaratat e kreut të PL Ilir Meta, si dhe për...

Françeska Murati në pritje të fëmijës së dytë, konfirmon lajmin në rrjetet sociale

Françeska Murati i dha sinjalet e para të pritjes së ëmbël vetëm pak ditë më parë, në një bisedë me ndjekësit e saj. Për...

Sefa: Është krijuar një koalicion anti-SPAK, ja pse ka frikë Edi Rama

Avokati Indrit Sefa në studion e emisionit “Open” në News24 tha se sot kemi një koalicion anti-SPAK, dhe do e shikoni se pas dy...

Berisha: “Kush prek votën, duhet të lërë kokën”

Gjatë fjalës së mbajtur në tubimin qytetar, kryetari i PD-së Sali Berisha ka ftuar të gjithë shqiptarët që të ngrihen dhe të mos qëndrojnë...

“U bë forca ime”, ja kujt ia dedikon fitoren e “Ferma VIP” Dijonis Biba

Dijonis Biba u shpall mbrëmjen e djeshme fitues i edicionit të parë të “Ferma VIP”. Ai u shpall si më i preferuari i publikut...

Lajme të tjera

Web TV