test

Udhëtimi i ëndrrave/ 6 pasagjerë nga Franca do të fluturojnë mbi stratosferë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompania franceze Zephalto planifikon të transportojë pasagjerë në stratosferë në një lartësi prej 25 kilometrash mbi Tokë për tre orë, brenda një balone elegante. Sipërmarrjen, Zephalto po punon me CNES, agjencinë hapësinore franceze, dhe projekti do të nisë në fund të vitit 2024 pas shtatë vitesh punë.

Céleste është projektuar nga arkitekti dhe stilisti Joseph Dirand, i njohur për disa prej restoranteve “it” në Paris. Dirand ka projektuar restorantet pariziane Loulou, Monsieur Bleu dhe Girafe si dhe restorantet Le Jardinier dhe Shun në Nju Jork. Udhëtarët do të shërbehen me pjata nga kuzhinierë francezë me yje Michelin, të cilët fokusohen në kuzhinën molekulare dhe eksperimentale. Sigurisht, pjesëmarrësit do të mund të postojnë përvojën e tyre dhe pamjen spektakolare në Instagram pasi do të jetë i disponueshëm wi-fi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zephalto (@zephalto)

Zephalto u themelua në vitin 2016 nga inxhinieri aeronautik Vincent Farret d’Astiès në jug të Francës me synimin për të krijuar një alternativë me karbon të ulët. Sipas kompanisë, udhëtimi me Céleste do të konsumojë 27 kilogramë dioksid karboni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zephalto (@zephalto)

“Jam i emocionuar që kam krijuar urën midis realitetit dhe ëndrrës sime për udhëtimin në hapësirë. Ekipi ynë i ekspertëve punoi shumë për të krijuar një balonë me të cilën Vëllezërit Mongolfieri do të krenoheshin”, tha d’Astiès.

Gjashtë pasagjerë do të hipin balonë dhe do të nisen nga Franca me një ekuipazh prej dy pilotësh dhe do të ngjiten në lartësinë e synuar në 90 minuta. Udhëtimi gjashtë-orësh përfshin tre orë në lartësinë më të madhe, më shumë se 14.5 kilometra mbi lartësinë në të cilën fluturojnë avionët e pasagjerëve. Ai do t’u ofrohet njerëzve të të gjitha moshave dhe niveleve të fitnesit dhe nuk do të kërkohet asnjë trajnim para fluturimit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zephalto (@zephalto)

Të fundit

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Subvencionet në bujqësi, 18 mijë aplikime fituese deri tani

Në Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2024, rreth 18 mijë aplikime janë shpallur fituese pas përfundimit të fazës së parë, ndërsa procesi vijon...

4 arsyet psikologjike pse gocat qajnë kur kanë ditëlindjen

Me siguri që edhe ju i keni parë videot e ditëlindjeve që qarkullojnë në platformat Reddit apo TikTok, ku shumica e gocave shfaqen duke...

“Alma Arrazi, fillimi i fundit tragjik”/ Ja çfarë i tha bashkëshorti para aktit fatal

Rasti i Alma Arrazit, e cila u vetëmbyt në ujërat e lumit Buna sëbashku me 3 fëmijët e mitur, vijon të tronditë opinionin. Ditën...

Lajme të tjera

Web TV