Lajm i keq për ata që hanë mëngjes pas orës 9, ja çfarë sëmundje metabolike rrezikoni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ata që konsumojnë vaktin e parë të ditës para orës 8 të mëngjesit, janë më të shëndetshëm sipas një studimi të Institutit të Shëndetit Publik të Barcelonës (ISGlobal) të publikuar në Revistën Ndërkombëtare të Epidemiologjisë.

Përkundrazi, lajmi nuk është i këndshëm për ata që e lënë mëngjesin për më vonë.

Ekipi hulumtues, në bashkëpunim me shkencëtarët nga Instituti Kombëtar i Shëndetit dhe Kërkimeve Mjekësore të Francës (INSERM), hetuan lidhjen midis shpeshtësisë së vakteve dhe kohës të lidhur me diabetin e tipit 2 në 103,312 të rritur (79% gra) nga studimi i grupit.

Pjesëmarrësit plotësuan të dhënat dietike në internet të ushqimit dhe pijeve të konsumuara gjatë një periudhe 24-orëshe në tre ditë jo të njëpasnjëshme, si dhe kohën e vaktit gjatë ditës.

Studiuesit vlerësuan mesataren e të dhënave për dy vitet e para të ndjekjes dhe më pas vlerësuan shëndetin e secilit person gjatë shtatë viteve të ardhshme apo më shumë.

Në total, 963 raste të reja të diabetit të tipit 2 u regjistruan gjatë programit, me rrezik dukshëm më të lartë (59%) për ata që hanë rregullisht mëngjes pas orës 9 të mëngjesit.

Ne e dimë se koha e vaktit luan një rol kyç në rregullimin e ritmeve cirkadiane dhe kontrollin e glukozës dhe lipideve, por pak studime kanë eksploruar se si ai lidhet me diabetin e tipit 2,” komentoi Anna Palomar-Cros, studiuese e ISGlobal dhe autorrja kryesore e studimit. Biologjikisht ka kuptim, pasi anashkalimi i mëngjesit dihet se ndikon në kontrollin e glukozës dhe lipideve, si dhe në nivelet e insulinës.

Kjo është në përputhje me dy meta-analiza që arritën në përfundimin se anashkalimi i mëngjesit rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Të fundit

“Rrebeshe shiu dhe ulje temperaturash”/ Surprizat e motit: Ja çfarë na pret këtë javë

Hakil Osmani nga MeteoAlb ishte mëngjesin e kësaj të hënë i ftuar në “Good Morning Albanians” ku bëri edhe...

Mjeku ngre alarmin: S’ka terapi për atrofi spinale muskulare, ja çfarë ndodh me pacientët

Naim Zeka, shefi i repartit të Neurolofgjisë në Pediatri, tha se për fat të keq Shqipëria ende nuk ka terapi për atrofinë spinale muskulare,...

Princesha Diana e quante mbretin Charles “një makth”, por pse?

Zbulimet e reja rreth princeshës Diana dhe marrëdhënien e saj me mbretin Charles, po dalin në dritë nga kryredaktorja e revistës “Majesty”, Ingrid Seward...

Arkitekti i njohur: Muzeun e Krujës nuk e projektoi vajza e Enver Hoxhës, por unë!

Pasi e kishin shtyrë për vite të tëra realizimin e këtij muzeu, Enver Hoxha vendosi më në fund që ta ndërtonte pikërisht atëherë, kur...

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e madh të ambasadorëve të Bashkimit...

Lajme të tjera

Web TV