Studim, tatuazhet shkaktojnë këtë sëmundje VDEKJEPRURËSE!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Studime të shumta tregojnë se shëndeti i njeriut mund të jetë në rrezik nga tatuazhet. Disa ngjyra të tatuazheve përmbajnë substanca të cilat shkaktojnë tumorin.

Ky zbulim tronditës ka ardhur nga një mbledhje e specialistëve të Britanisë nga Organizata e Shëndetit të Përgjithshëm. Në zbulimin e tyre më të ri studiuesit nxjerrin në shesh rrezikun e nanopartiklave nga ngjyra e tatuazheve.

Kjo e zvogëlon kapacitetin e trupit për t’i bërë ballë helmeve.Ky hulumtim i ri pajtohet me ato të mëparshmet të cilët kishin demonstruar se ngjyrat e kuqe përmbajnë merkur, ndërsa ngjyra e gjelbër dhe e kaltër përmbajnë kobalt.

Këto kimikale janë shkaktarë të kancerit, prandaj duhet të keni kujdes. Studimi nga Dr.Georgina nga Kopenhaga ka demonstruar se ka agjentë që shkaktojnë kancerin në 13 nga 21 ngjyrat që zakonisht përdoren për tatuazhe në Europë.

Sipas hulumtimeve të SHBA-së, ngjyra e zezë e tatuazheve prodhohet duke përdorur benzopirenin, përbërës i cili gjatë eksperimenteve në kafshë është dëshmuar se e shkakton kancerin në lëkurë.

Ndërkaq, një nga gabimet më të mëdha që bëjnë njerëzit është të presin deri në verë për të bërë një tatuazh. E keqja më e madhe për të bërë një tatuazh në verë është që ju duhet ta mbani atë larg diellit.

Kjo është për shkak se rrezet UV nga dielli bëjnë që tatuazhet të zbehen jashtëzakonisht shpejt.

Fatmirësisht, koha e rekomanduar për ta mbajtur atë larg diellit është vetëm 10-14 ditë. Por edhe pasi të kalojë ajo periudhë 2 javore, është thelbësore që ta bëni tatuazhin tuaj me krem kundër diellit, të vishni rroba të lirshme dhe ta pastroni plotësisht kur të ktheheni në shtëpi. /TAR/

Të fundit

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

Lajme të tjera

Web TV